You are currently viewing Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Πρωταθλήτρια κόσμου η Τσέλσι

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον τελικό της διοργάνωσης βρέθηκαν αντιμέτωπες η Τσέλσι με την Παλμέιρας. Στο τέλος του αγώνα οι Λονδρέζοι ανακυρήχθησαν πρωταθλητές κόσμου για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου

Πέρυσι πήρε στο Πόρτο, τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης νικώντας στον τελικό του Champions League την Μάντσεστερ Σίτι. Τώρα η Τσέλσι προσθέτει έναν ακόμα σπουδαίο τίτλο στη μεγάλη τροπαιοθήκη της. Αυτόν της Πρωταθλήτριας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Συγκεκριμένα η Τσέλσι υπέταξε την Παλμέιρας στον τελικό της διοργάνσης το βράδυ του Σαββάτου (12/2). Ο αγώνας τελείωσει με 2-1  υπέρ των Λονδρέζων, στην παράταση (1-1 στην κανονική διάρκεια). Η νίκη ήρθε χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Χάβερτς στο 117ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Τόμας Τούχελ κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Έγινε δε η τρίτη αγγλική ομάδα που έχει στο παλμαρέ της αυτόν τον φημισμένο τίτλο. Πριν από την Τσέλσι το είχαν καταφέρει και οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2008) και Λίβερπουλ (2019). Αυτός είναι ο 21ος τίτλος στα 19 χρόνια που είναι στο τιμόνι της ο Ρόμαν Αμπράμοβιτς και ο μοναδικός που δεν είχε γευτεί μέχρι πρότινος ο πανίσχυρος άνδρας των Λονδρέζων.

Ήρωας των μπλε του δυτικού Λονδίνου, ο Κάι Χάβερτς. Μάλιστα ο Χάβερτς έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει το νικητήριο γκολ στον τελικό του Champions League και κατόπιν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων μετά από τον Λιονέλ Μέσι που το είχε πετύχει με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα το 2011.

Να σημειωθεί πως στον μικρό τελικό του τουρνουά, που έγινε λίγες ώρες νωρίτερα στο Al Nahyan Stadium, η Αλ Αχλί θριάμβευσε με 4-0 επί της Αλ Χιλάλ, που έμεινε με 9 παίκτες από το 28ο λεπτό και κατέκτησε την 3η θέση.

Το ματς

Η αναμέτρηση στο Άμπου Ντάμπι είχε ένα πολύ ισχυρό διακύβευμα.. Τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου! Αυτό το γεγονός έπαιξε σημαντικό ρόλο ώστε οι δύο ομάδες να μην ρισκάρουν πολύ στο πρώτο μέρος. Ως εκ τούτου οι αξιόλογες φάσεις στις δύο εστίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Η Τσέλσι είχε συντριπτικά υπέρ της την κατοχή (69%). Όμως από τις 10 τελικές της προσπάθειες σε αυτό το διάστημα μόνο 2 ήταν εντός στόχου. Ουσιαστικά μόνο ένα σουτ του Τιάγκο Σίλβα εκτός περιοχής υποχρέωσε τον Γουέβερτον να επέμβει.

Στον αντίποδα, η Παλμέιρας έκανε φάουλ όποτε χρειαζόταν για να κόβει το ρυθμό. Οι δε δικές της υποψήφιες καλές στιγμές ήταν σουτ εκτός περιοχής που δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον Μεντί.

Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν λίγο πιο τολμηρά και επιθετικά. Αυτό αποτυπώθηκε ανάγλυφα στο πρώτο 20λεπτο. Τόσο η ομάδα του Τούχελ όσο και εκείνη του Φερέιρα βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα ενθουσιάζοντας αμφότερες τους οπαδούς τους στις εξέδρες.

Πρώτη “χτύπησε” η Τσέλσι. Ο Χάντσον-Οντόι έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά στο 54′ και ο Λουκάκου πήρε μία μεγαλοπρεπή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Έγραψε έτσι το 1-0. Αυτό μάλιστα ήταν το δεύτερο γκολ του στο τουρνουά και 10ο συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν (πρώτος σκόρερ της Τσέλσι).

Λίγα λεπτά αργότερα ο Πούλισικ έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 με το πλασέ του να φεύγει άουτ. Η απάντηση των Βραζιλιάνων ήρθε τελικά στο 64′. Αρωγός -άθελά του- ένας συμπατριώτης τους, παίκτη των μπλε.

Συγκεκριμένα, στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα σε διεκδίκηση ο Τιάγκο Σίλβα την βρήκε με το χέρι. Ο διαιτητήε έδειξε την άσπρη βούλα βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ (παρενέβη ο VAR). Στησυνέχεια ο Ράφαελ Βέιγκα νίκησε τον Μεντί κι έγραψε το 1-1.

Η συνέχεια βρήκε αμφότερες τις ομάδες να ψάχνουν για αρκετά λεπτά το γκολ, με πιο δραστήρια την Τσέλσι που είχε και την εξαιρετική ευκαιρία με τον Πούλισικ στο 73′, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα, το ματς έχανε φρεσκάδα και ενέργεια και θύμιζε το ματς τακτικής και αναμονής που εκτυλίχτηκε στο πρώτο 45λεπτο.

Ως συνέπεια, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, με την ημίωρη παράταση να είναι γεγονός όπως και η κατακόρυφη πτώση του ρυθμού. Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, η Τσέλσι είχε τη μπάλα στα πόδια όλη σχεδόν την ώρα και η Παλμέιρας αμυνόταν, με τους χώρους να είναι ελάχιστοι και τους δύο γκολκίπερ να έχουν σχεδόν ανύπαρκτη συμμετοχή στο ματς.

Παράταση

Ωστόσο, το ματς δεν έμελε να οδηγηθεί στη ρωσική ρουλέτα. Η φάση που το έκρινε έλαβε χώρα λίγο πριν το φινάλε. Σε σουτ του Αθπιλικουέτα μέσα από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λουάν. Οι παίκτες της Τσέλσι φωνάζουν για την παράβαση. Ο διαιτητής οδηγείται στο μόνιτορ για να δει τη φάση μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR.

Τότε, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κάι Χάβερτς δεν λάθεψε. Έστειλε τον γκολκίπερ Γουέβερτον από την άλλη γωνία. Έτσι έγραψε το 2-1 μέσα σε αποθέωση από τους συμπαίκτες του, που ήξεραν πως αγκάλιαζαν και με τα δύο χέρια την κούπα.

Όπως και έγινε, με την Παλμέιρας όχι μόνο να μην αντιδράει στα τελευταία λεπτά αλλά να βλέπει και τον παίκτη που υπέπεσε στην παράβαση, Λουάν, να αποβάλλεται στο 120+6′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που έδωσε το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στον Τόμας Τούχελ και στους ποδοσφαιριστές του.