You are currently viewing Η Ούνιον Βερολίνου «σόκαρε» την Λειψία!
Η Ούνιον Βερολίνου πέτυχε τεράστια εκτός έδρας νίκη 1-2 με την Λειψία. Και πάτησε την πρώτη εξάδα στη κατάταξη.

Η Λειψία μετά την μεσοβδόμαδα νίκη, στο φινάλε με 1-0 από την Ούνιον Βερολίνου για το θεσμό του Κυπέλλου. Τώρα αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε, αφού ηττήθηκε με 1-2. Και έπεσε στην 4η θέση, σε απόσταση ενός πόντου από την 3η Μπάγερν Λεβερκούζεν.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγάλη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, αφού από την αρχή του αγώνα, πίεσαν τον αντίπαλο για ένα γρήγορο τέρμα, ώστε να τους φύγει το άγχος για τη συνέχεια του ματς. Ωστόσο δεν τα κατάφεραν, αφού έπεσαν απάνω στην σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων. Έτσι το 0-0, παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιώρου, με αποτέλεσμα να πάνε ισόπαλες οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος όμως ξεκίνησε με τους γηπεδούχους, να βρίσκουν γρήγορα το πολυπόθητο τέρμα με δράστη τον Πόουλσεν. Έτσι στη συνέχεια του αγώνα προσπάθησαν να διαχειριστούν αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα, αλλά οι πρωτευουσιάνοι είχαν άλλη γνώμη.

Καθώς στο 85ο λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1 με σκόρερ τον Μίχελ. Ενώ στο 89ο λεπτό πέτυχαν και το 1-2 με δράστη Μπέρενς. Έτσι στο φινάλε του αγώνα, πανηγύρισαν αυτό το τρίποντο και έριξαν τους γηπεδούχους στη 4η θέση στο πρωτάθλημα