You are currently viewing Ονιεκούρου: Στον Ολυμπιακό δεν μπορούσε, αλλά στην Τουρκία βάζει συνέχεια γκολ (vid)

Ο Χένρι Ονιεκούρου είχε θέματα στην Ελλάδα και τον Ολυμπιακό αλλά γύρισε στην Τουρκία και βρήκε τον παλιό καλό του εαυτό.

Έχει τις ικανότητες αλλά φαινόταν σα να ήταν… κλειδωμένος. Ο λόγος για τον Χένρι Ονιεκούρου, που στον Ολυμπιακό ήταν ένα φάντασμα. Αλλά γύρισε στην Τουρκία και δείχνει ξανά.

Πιο συγκεκριμένα με δικό του γκολ η Ντερμισπόρ επικράτησε 3-2 της Γκιρεσουνσπόρ για το πρωτάθλημα Τουρκίας. Μάλιστα έκανε ένα δύσκολο τελείωμα και φυσικά αποθεώθηκε.

Στο μεταξύ με νίκη ξεκίνησε και η Τραμπζονσπόρ. Η πρωταθλήτρια Τουρκίας στην οποία έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο οι Μπακασέτας, Σιώπης.

Η περσινή πρωταθλήτρια Τουρκίας άρχισε με εμφατικό τρόπο την προσπάθειά της για να υπερασπιστεί το «στέμμα» της. Καθώς νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Ινστανμπούλσπορ με 2-0 στον πρώτο αγώνα της σεζόν στην τουρκική Superlig.

Οι δύο διεθνείς Έλληνες άσοι ήταν βασικοί στην ενδεκάδα της ομάδας της Τραπεζούντας (ο Σιώπης αντίκρισε την κίτρινη στο 74’). Με τον Κορνέλιους να δίνει το προβάδισμα στους πρωταθλητές στο 16’ και τον Ντένσβιλ -έπειτα από ασίστ του Μπακασέτα- να διαμορφώνει στο 86’ το τελικό 2-0.

Μάλιστα μια εβδομάδα πριν η Τραμπζονσπόρ επικράτησε με 4-0 της Σίβασπορ του Δημήτρη Γούτα για το Σούπερ Καπ.

Ο τελικός εξελίχθηκε σε… παράσταση για ένα ρόλο, με τους περσινούς πρωταθλητές να «τελειώνουν» τον αγώνα με χαρακτηριστική άνεση. Χάρις στα γκολ του Κορνέλιους (37’, 51’) και του Στρίγκερ (64’). Για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα της κούπας ο Μπακασέτας με εύστοχο πέναλτι στο 75’.

Ενώ η Τραμπζονσπόρ έχασε πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκεντικλί. Ο Σιώπης έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε, ενώ ο Γούτας πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή στο 82΄.