You are currently viewing Ολυμπιακός: Ξύπνησε όταν είχε ήδη χάσει

Στο πρώτο του καλοκαιρινό φιλικό προετοιμασίας στο Γ.Καραϊσκάκης, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Νότιγχαμ Φόρεστ

Την Πέμπτη (8/8) ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο Γ.Καραϊσκάκης για το πρώτο του καλοκαιρινό φιλικό προετοιμασίας, εντός έδρας. Εκεί υποδέχθηκε τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Οι Άγγλοι σαφώς πιο έτοιμοι, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον τα όποια θέματα στην ερυθρόλευκη άμυνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά ήταν αργά. Το παιχνίδι τελείωσε με νίκη των φιλοξενούμενων, με σκορ 3-4.

Από νωρίς η ατμόσφαιρα στο Γ.Καραϊσκάκης ήταν γιορτινή. Πριν το παιχνίδι έκαναν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο  τα ερυθρόλευκα τρόπαια της περσινής σεζόν.

Περνώντας στο αγωνιστικό μέρος, οι Πειραιώτες δέχθηκαν το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στο 15′ από στημένη φάση. Στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Άντερσον, ο Γέιτς πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Τσολάκη. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 24′, με ένα μαγικό γκολ του Μάρτινς.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Νότιγχαμ βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γουντ, στο 43′.

Στο 61′ και πάλι μετά πό στημένη φάση, ο Γέιτς πέτυχε και 2ο γκολ, κάνοντας το 1-3. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 68′, οι Άγγλοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά μετά από προσωπική ενέργεια του Ελάνγκα.

Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι ..ξύπνησαν και ανέβασαν ρυθμούς. Έτσι, 10 λεπτά αργότερα μείωσαν σε 2-4 με γκολ και πάλι του Ζέλσον Μάρτινς, που ήταν και ο κορυφαίος παίχτης του αγώνα.΄Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε ο Βέλντε στο 89′, νικώντας τον Σελτς με ένα υπέροχο πλασέ. Μια κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ στις καθυστερήσεις παρολίγο να φέρει την ισοπαλία, αλλά τελικά κατέληξε άουτ.

Το επόμενο και τελευταίο φιλικό του Ολυμπιακού θα είναι το Σάββατο (10/8) στην Κύπρο, κόντρα στον Άρη Λεμεσού.