You are currently viewing Ολυμπιακός: Το αλαλούμ με το buzzer beater του Σλούκα (vid+pics)
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 81-76 για την 14η αγωνιστική της Euroleague ενώ έγινε κάτι τρομερό με τον Σλούκα.

Βέβαια στα τέσσερα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ. Κι έτσι έκανε την ανατροπή ο Ερυθρός Αστέρας για να πάρει τη νίκη στη Euroleague. Βέβαια σηκώνει σκόνη το θέμα με το τρίποντο του Σλούκα.

Οι Πειραιώτες εξέφρασαν πολλά παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι σφυρίχτρες ήταν οι Χουάν Κάρλος Γκαρθία, Εμίν Μόγκουλκοτς και Ουγκ Τεπενιέ.

Μεταξύ άλλων η τελευταία φάση του 3ου δεκάλεπτου χρίζει μεγάλης ανάλυσης. Με το σκορ στο 56-53 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα, ο Κώστας Σλούκας πήρε την μπάλα μετά την επαναφορά. Έτρεξε στην άλλη πλευρά του παρκέ και πέτυχε buzzer beater τρίποντο.

Με τον ίδιο, τους συμπαίκτες του, αλλά και τον πάγκο του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν το καλάθι, που θα έφερνε στα ίσια τον αγώνα.

Κατά την διάρκεια της ανάπαυλας οι διαιτητές εξέτασαν την φάση. Και τελικά δεν μέτρησαν το καλάθι, όπως αρχικά έγινε.

Υπάρχουν διφορούμενες εικόνες. Η μία δείχνει τον Σλούκα να σουτάρει και να έχει μείνει 1 δευτερόλεπτο. Βέβαια είναι το χρονόμετρο της τηλεόρασης. Το οποίο όμως παίρνει χρόνο από αυτό του γηπέδου.

Ωστόσο σε μια άλλη εικόνα φαίνεται το χρονόμετρο του γηπέδου. Που έχει μηδενίσει πριν σουτάρει ο Σλούκας. Και στο ταμπλό της μπασκέτας έχει ανάψει το κόκκινο φως.

Πάντως η κόρνα της γραμματείας ακούγεται με την μπάλα να είναι στον αέρα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ακόμα και η Euroleague ανέβασε τη συγκεκριμένη φάση ως «magic moment» στα social media της.

Με τη διοργανώτρια Αρχή να αποθεώνει τον διεθνή άσο για buzzer beater που έβαλε στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου. Αλλά στην πορεία το καλάθι ακυρώθηκε από τους διαιτητές.