You are currently viewing Ολυμπιακός: Πρώτη φιλική ισοπαλία

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την αδράνεια της άμυνας του στο 3ο φιλικό προετοιμασίας του απέναντι στην Αλ Καντισίγια που τελείωσε ισόπαλο

Την Παρασκευή (26/7) ο Ολυμπιακός έδωσε το 3ο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας για αυτό το καλοκαίρι. Αντίπαλος του αυτή τη φορά, η Αλ Καντισίγια από τη Σαουδική Αραβία. Αν και σαφώς ανώτεροι οι ερυθρόλευκοι καθόλη τη διάρκεια του ματς, προδώθηκαν από την άμυνα τους. Δυο χαρακτηριστικές στιγμές αδράνειας ήταν αρκετές, ώστε να διαμορφώσουν το τελικό 2-2.

Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωριστικά για τις 2 ομάδες που έψαχναν να βρουν το ρυθμό τους. Οι Σαουδάραβες είχαν τις 2 πρώτες τελικές, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός  ανέβασε την απόδοση του. Πίεσε αρκετά και είχε το πάνω χέρι. Κάπως έτσι, στο 17ο λεπτό, ήρθε το πρώτο γκολ για τους Πειραιώτες. Σκόρερ ο Τσικίνιο, που πήρε την κεφαλιά μετά από την υπέροχη ασίστ του Ορτέγκα.

Οι Σαουδάραβες απάντησαν με ένα υπέροχο γκολ από τον Κινιόνες. Μετά από την αψεγάδιαστη πάσα του Ομπαμεγιάνγ, ο Μεξικάνος φορ έπιασε ένα ωραίο γυριστό κεραυνοβολώντας τα ερυθρόλευκα δίχτυα.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Ολυμπιακό στην αρχή του 2ου μέρους. Η Αλ Καντισίγια πήρε το προβάδισμα στο ματς. Ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ορτέγκα και προλαβαίνοντας την έξοδο του Πασχαλάκη με πλασέ έκανε το 2-1.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2. Ο Ροντινέι επιχείρησε τη σέντρα-σουτ, ο αμυντικός της Αλ Καντισίγια, Λαζάμι, δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-2.

Αυτό που κρατάνε οι Πειραιώτες είναι το πρέσινγκ και την καλή κυκλοφορία μπάλας στην επιθετική ανάπτυξη, ενώ το μεσημέρι του Σαββάτου (27/07, 16:30) θα δώσουν το τέταρτο φιλικό τους με αντίπαλο τη Ναϊμέγκεν.