You are currently viewing Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-74: Ανατροπή και πρωτάθλημα στο ΣΕΦ για τις πράσινες
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 66-74: Ανατροπή

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-74: Ανατροπή και πρωτάθλημα στο ΣΕΦ για τις πράσινες, Πράσινος» ο θρόνος μετά από 8 χρόνια.

O Παναθηναϊκός με πρωταγωνίστριες τις Ριντ και Λύμουρα, πήρε το «διπλό» στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού (74-66) και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας για τη σεζόν 2020-2021!

Ο Παναθηναϊκός είναι ο νέος πρωταθλητής στην Α1 Γυναικών!

Οι παίκτριες της Σοφίας Καπογιάννη επικράτησαν στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού στον τρίτο και τελευταίο τελικό της σειράς (74-66)

έχοντας σε εκπληκτικό απόγευμα την Τσάστιτι Ρίντ (24π., 14 ριμπ.) και σε κομβικό ρόλο την Λολίτα Λύμουρα (16π.).

H απουσία της Λεουτσάνκα, λόγω τραυματισμού, οδήγησε γρήγορα τον Παναθηναϊκό στην απόφαση να χρησιμοποιήσει ξανά την άμυνα ζώνης που του έδωσε τη νίκη στον 2ο τελικό.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα είχε χώρους, ανέβασε τον ρυθμό και με αιχμή την Κόστοβιτς (6π.) προηγήθηκε με 14-6.

Εκεί ήρθε η ζώνη. Σερί 8-0 για τον Παναθηναϊκό με την Ριντ (12π., στα πρώτα 20 λεπτά) να ανεβάζει ρυθμό και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 17-16!

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, δύο απανωτά τρίποντα από την Χατζηνικολάου έφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους (28-19).

Ο Ολυμπιακός, παρά τα 9 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στους 4 στο φινάλε (32-28).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με απανωτές ισοπαλίες. Αυτό συνεχίστηκε για αρκετή ώρα, μέχρι που η Ριντ έμοιαζε ασταμάτητη στο παρκέ.

Στην εξέλιξη του αγώνα, και ενώ ο Ολυμπιακός είχε την εκπληκτική Σταμολάμπρου να σκοράρει ακατάπαυστα πίσω από τη γραμμή των 6.75μ. (26π., με 6/11 τριπ.) ,

ο Παναθηναϊκός βρήκε την Λολίτα Λύμουρα σε ρόλο ηρωίδας!

Σημείωσε εννιά πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να φτάσει τη διαφορά στους 10 πόντους (60-70).

Ουσιαστικά εκεί κρίθηκε το ματς, παρά την αντίδραση που επιχείρησε να βγάλει ο Ολυμπιακός με την Κόστοβιτς.

Ο Ολυμπιακός τελικά εγκλωβίστηκε στη ζώνη του Παναθηναϊκού και σε ελάχιστες στιγμές του αγώνα έδειξε ότι έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Με τις παίκτριες της Καπογιάννη να δίνουν τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74