You are currently viewing Ολυμπιακός: Νίκησε στο πρώτο σοβαρό τεστ με τη Μονακό!
O Ολυμπιακός επικράτησε 98-93 τη Μονακό και κατέκτησε το 1ο τουρνουά against covid που διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Ολυμπιακός μετά την άνετη επικράτηση επί του Λαυρίου. Ήρθε και η νίκη με αντίπαλο τη Μονακό 98-93. Και έτσι τα δείγματα των Ερυθρολεύκων, από τα πρώτα φιλικά ήταν πολύ θετικά.

Το ξεκίνημα του αγώνα, δεν ήταν καθόλου καλό για τον Ολυμπιακό. Αφού η Μονακό, ξεκίνησε πολύ δυνατά και με μεγάλη ευκολία στο σκοράρισμα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 21-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλύτεροι. Καθώς με το Σλούκα και το Ντόρσει να δίνουν λύσεις από τη περιφέρεια και τους Μαρτίν με τον Σαν Σαρλ να σκοράρουν από κοντά, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενη με 55-51.

Στη 3η περίοδο ο Ολυμπιακός με το Σάζα Βεζένκοφ και τον Ουόκαμπ και η Μονακό με τον Πάρις Λι είχαν τρομερή αποτελεσματικότητα σε σουτ τριών πόντων. Και δεν κατάφερε καμία από τις δύο ομάδες να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 72-75 υπέρ των Γάλλων.

Στη 4η περίοδο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για αυτή τη νίκη και τη κατάκτηση αυτού του Τουρνουά. Έτσι ο μαγικός Ζαν Σαρλ όπου ήταν σε εκπληκτική μέρα και είχε 19 πόντους. Είχε καθοριστικά καλάθια και έτσι στο φινάλε καθάρισε για τους γηπεδούχους και έφτασαν εν τέλι στη νίκη.

Έτσι τα πρώτα δείγματα για τους Ερυθρολεύκους είναι πολύ θετικά. Καθώς απέδειξαν πως διαθέτουν μία πολύ επιθετική ομάδα, η οποία μπορεί μάλιστα να προσφέρει ωραίο θέαμα.