You are currently viewing Ολυμπιακός: Καταγγελία Ντόρσεϊ για ρατσιστική συμπεριφορά στο ΟΑΚΑ (vids)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ αλλά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε μια καταγγελία για ρατσισμό που ίσως να φέρει έρευνα από τον ΕΣΑΚΕ.

Το ματς στο ΟΑΚΑ είχε πολλές διακυμάνσεις αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητα του. Νίκησε τον Παναθηναϊκό με 78-72 κι ενώ οι πράσινοι βρέθηκαν ακόμα και στο +14 στο ημίχρονο.

Αλλά οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα 20-0 στο τρίτο δεκάλεπτο για να φέρουν το ματς τούμπα. Και στη συνέχεια έκαναν διαχείριση για να πάρουν τη νίκη. Κι έκαναν το 2-0 στην σειρά.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν από τους πρωταγωνιστές βάζοντας 17 πόντους. Έκανε όμως και μια καταγγελία για ρατσισμό που μπορεί να σηκώσει μεγάλη κουβέντα.

«Ποτέ δεν λέω κάτι και δεν με νοιάζει τι λένε οι φίλαθλοι, αλλά οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού πρέπει να τα πάνε καλύτερα. Δεν μπορούν να αποκαλούν τους παίκτες μαϊμούδες. Και εσείς έχετε μαύρους παίκτες στην ομάδα σας» ήταν η χαρακτηριστική ανάρτηση του στο twitter.

Ο Αμερικανός είχε την… τιμητική του. Καθώς η ΚΑΕ Ολυμπιακός τον ανέφερε στο tweet που είχε να κάνει με τα εισιτήρια του 3ου τελικού, που θα γίνει τη Παρασκευή. Ο σουτέρ των ερυθρόλευκων
εμφανίζεται να κάνει την “προφητεία” ότι θα κατακτήσουν το πρωτάθλημα με 3-0. Το οποίο ολοκληρώθηκε με στίχους της Δέσποινας Βανδή.

Οι οπαδοί περιμένουν να γίνει η… σκούπα. Μάλιστα το βράδυ της Τρίτης (14/6) υποδέχθηκαν την αποστολή στο ΣΕΦ, μετά τον θρίαμβο στο ΟΑΚΑ. Περίπου 250 οπαδοί χειροκρότησαν παίκτες και τεχνικό τιμ. Εκεί ήταν και οι ιδιοκτήτες, τα αδέρφια Αγγελόπουλοι.