You are currently viewing Ολυμπιακός: Έκανε το καθήκον του και τώρα… Γερμανία

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-1 απέναντι στον Παναιτωλικό για την 12η αγωνιστική της Stoiximan Super League

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 3-1 του Παναιτωλικού στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Super League. Το παιχνίδι έγινε στο κεκλεισμένων των θυρών “Γ. Καραϊσκάκης”. Ο Ολυμπιακός με αυτή τη νίκη κατάφερε κι έχτισε σερί. Ταυτόχρονα, ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, οι Πειραιώτες μείωσαν τη διαφορά τους από την κορυφή και πλησίασαν στο -1 από τον Παναθηναϊκό. Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του παραμένει τελευταίος με έξι βαθμούς.

Οι Αγρινιώτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση. Πίεσαν και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού. Στο 13ο λεπτό οι παίκτες του Παναιτωλικού έκλεψαν τη μπάλα. Πέρες και Χατζηθεοδωρίδης, συνδυάστηκαν άψογα. Κάπως έτσι, ο δεύτερος έκανε το πλασέ και νίκησε τελικά τον Πασχαλάκη για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα. Έτσι, στο 17ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση (1-1). Όλα ξεκίνησαν από ένα αδύναμο σουτ του Έσε. Η μπάλα βρήκε πάνω στο πόδι του Οικονόμου. Έτσι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στην αριστερή γωνία του ανήμπορου ν΄ αντιδράσει Καπίνο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ. Συγκεκριμένα, ο Κώστας Φορτούνης στο 40΄ με ένα καταπληκτικό αριστερό σουτ «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο. Αυτό ήταν το πέμπτο του τέρμα στο πρωτάθλημα και 8ο στην τρέχουσα περίοδο σε όλες τις διοργανώσεις. Με το ίδιο γκολ, έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια (2-1).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή. Κυκλοφορούσε την μπάλα και προσπαθούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα, στο 70ο λεπτό ο Ελ Κααμπί έγραψε το 3-1 με το κεφάλι. Ήταν το πρώτο γκολ του Ελ Κααμπί μετά από δυο μήνες ..αφλογιστίας. Όπως και να χει όμως επέστρεψε στα γκολ με τον καλύτερο τρόπο, κλειδώνοντας ταυτόχρονα το ματς για την ομάδα του.

Πλέον, οι ερυθρόλευκοι συγκεντρώνονται για την ευρωπαϊκή τους μάχη. Την Πέμπτη (30/11, 19:45) κοντράρονται με την Φράιμπουργκ στη Γερμανία για την 5η αγωνιστική του Europa League.