You are currently viewing Ολυμπιακός: Αυλαία στα φιλικά με επιτυχία

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με νίκη επί του Άρη Λεμεσού τον κύκλο των καλακαιρινών φιλικών προετοιμασίας του ενόψη της νέας σεζόν

Το Σάββατο (10/8) ο Ολυμπιακός βρέθηκε στην Κύπρο για το τελευταίο καλοκαιρινό φιλικό προετοιμασίας ενόψη της νέας σεζζόν. Στο τελευταίο τεστ πριν την πρεμιέρα της Super League, οι Πειραιώτες έκαναν τα εύκολα, δύσκολα. Παρόλα αυτά, κατάφεραν κι επιξράτησαν επί του Άρη Λεμεσού με 2-4.

Το ματς

Στο εντυπωσιακά κατακόκκινο Alphamega οι Πειραιώτες έδειξαν τις προθέσεις τους από νωρίς. Κυνήγησαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά το γκολ. Στο 11′ ε’ιχαν την πρώτη μεγάλη ευκαρία με το δοκάρι του Βέλντε. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, στο 16′, βρήκαν τα δίχτυα για πρώτη φορά. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βέλντε, ο Ντόη πήρε την πρώτη κεφαλιά. Η μπάλα βρήκε δοκάρι και κατέληξε στον Άμπι, που έκανε το 0-1.

Ακολούθησε ένα ερυθρόλευκο πάρτι στο Alphamega. Στο 21ο λεπτό ο Ντόη με πείσμα έκλεψε από τον Νίκολιτς και τον Κορέια. Έστρωσε στον Βέλντε, που έστειλε καρφί την μπάλα στα δίχτυα του Σωφρονίου για το 2-0. Λίγο αργότερα (23’) ήρθε και το τρίτο γκολ, το οποίο πέτυχε ξεκούραστα ο Μπιέλ. Έπειτα από τραγικό λάθος μετά από ασυνεννοησία του Σωφρονίου με τον Γιαγκο, ο Παπακανέλλος έκλεψε. Αμέσωςι έδωσε στον Ισπανό, που προ κενής εστίας έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά έχοντας τον έλεγχο. Με δεδομένο όμως το σκορ, σίγουρα δεν είχε την ίδια ανάγκη για ένα γκολ. Παρόλα αυτά το πέτυχε με τον Γιάρεμτσουκ στο 55ο λεπτό. Ωστόσο αυτό ακυρώθηκε για οφσάιντ του Παπακανέλλου, που επηρέαζε τον αντίπαλο κίπερ.

Στο τελευταίο τέταρτο οι Κύπριοι έβγαλαν αντίδραση. Ο Μπέγκστον μετά από δοκάρι σου Σεμέδο, σκόραρε για το 1-3, στο 78′. Στο 84′ ο Γκομίς ξέφυγε από τον Άμπι και από αριστερά με ένα διαγώνιο σουτ σκόραρε για το 3-2

Το… κερασάκι για τον Ολυμπιακό ήρθε να βάλει στο 89′ ο Φάνης Μπακούλας με ένα όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Τώρα οι Πειραιώτες εστιάζουν στην πρεμιέρα της Super League, το επόμενο Σάββατο (17/8, 20:00) απέναντι στον Βόλο.