You are currently viewing Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-0: Ο Μπακαμπού υπέγραψε το νικηφόρο ντεμπούτο του Μίτσελ στον πάγκο (vid)

Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-0: Ντεμπούτο με νίκη έκανε ο Μίτσελ στον πάγκο του Ολυμπιακού με τον Μπακαμπού να ήταν ο πρωταγωνιστής.

Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-0: Ματς για την 6η αγωνιστική της Super League ήταν το συγκεκριμένο. Και πρώτο με τον Μίτσελ στον πάγκο. Στο οποίο ο Μπακαμπού ήταν πρωταγωνιστής βάζοντας και τα δύο γκολ.

Γενικά οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιξαν άκρως επιθετικό ποδόσφαιρο. Άρεσαν στον κόσμο τους. MVP ο Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ που τα έκανε όλα στο κέντρο. Τον ακολούθησαν οι Εμβιλά, Μπακαμπού, Ελ Αραμπί (ένα ημίχρονο έπαιξε).

Πρώτο ματς για τον Ισπανό στον πάγκο των πρωταθλητών Ελλάδας. Κι επιστροφή μετά από περίπου 9 χρόνια σε γνώριμα λιμέρια για τον ίδιο. Η πρώτη του ενδεκάδα είχε σχηματισμό 4-4-2. Και την έκπληξη με τον Μάριο Βρουσάι στο ένα άκρο της επίθεσης.

Φουλ επίθεση

Ο Ολυμπιακός ήταν ορεξάτος και με περισσότερο κυκλοφορία της μπάλας. Η κίνηση με τον Ελ Αραμπί να παίζει σαν 10άρι ήταν όλα τα λεφτά. Ο Μαροκινός πήρε πολλές μπάλες και μοίρασε ωραία το ματς σε συνδυασμό με τις φαρμακερές πάσες του Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ.

Γενικά ήταν ένα απολαυστικό ημίχρονο, όπου οι Πειραιώτες έβγαζαν φάσεις από τον άξονα, από τα πλάγια, αλλά και με ψηλές μπαλιές από πίσω. Απέναντι σε έναν Ατρόμητο, που ξέρει να παίζει άμυνα, αλλά δεν μπορούσε, αυτή την φορά, να βρει λύσεις στην δημιουργία του Ολυμπιακού, καθώς είχε μεγάλη ποικιλία.

Μετά από πολλές φάσεις με κύριο εκφραστή τον Μπακαμπού, έφτασε στο 38′ ο Ολυμπιακός να κερδίσει πέναλτι. Ήταν χέρι του Σουάρεθ σε προβολή του Μασούρα. Ο Ελ Αραμπί το εκτέλεσε και το απέκρουσε ο Γιαννιώτης. Στο 39′ ο Μασούρας είχε δοκάρι.

Στο 45′ ο Ολυμπιακός κέρδισε νέο πέναλτι με τον Κιβρακίδη να ανατρέπει τον Μπακαμπού. Ο οποίος και το εκτέλεσε στο 45’+2 για να κάνει το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να απειλή. Στο 49′ ο Φριτζόνσον έπιασε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, μόνος του. Και ο Τζολάκης έκανε σωτήρια επέμβαση.

Κάτι που ήταν καλό αφού “ξύπνησε” και Ολυμπιακός καθώς φαινόταν κάπως νωχελικός. Για να πάρει γρήγορα ξανά τα ηνία του αγώνα και με τρομερό τον Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ, με πάσες και κοψίματα, έβαλε και δεύτερο γκολ. Στο 68′ ο Μπακαμπού βρέθηκε προ του Γιαννιώτη και πλάσαρε σωστά.

Στο 90’+1 ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το σουτ και ο Χατζηϊσαίας έδιωξε την μπάλα σχεδόν πάνω στην γραμμή.