You are currently viewing Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 5-1: Πάρτι 45 λεπτών με πρωταγωνιστές τους Βαλμπουενά, Μασούρα (vid)
Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης: Ο Ολυμπιακός ήθελε μόνο 45 λεπτά για να βάλει 5 γκολ στον Αστέρα Τρίπολης για να κάνει ένα ακόμα πάρτι.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Ο Ολυμπιακός ήθελε μόνο 45 λεπτά για να βάλει 5 γκολ στον Αστέρα Τρίπολης για να κάνει ένα ακόμα πάρτι.

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης: Πιο συγκεκριμένα τα έκανε όλα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός για να επικρατήσει με 5-1 σε εξ αναβολής ματς από την 17η αγωνιστική της Super League. Πρωταγωνιστής ο Ματιέ Βαλμπουενά που ήταν μέσα στα 4 από τα 5 γκολ.

Ο Αστέρας Τρίπολης το πήγε πολύ καλά τακτικά στο πρώτο ημίχρονο. Έκλεισε τους χώρους στους πρωταθλητές Ελλάδας. Με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις δύο καλές φάσεις. Η πρώτη στο 19′ όπου ο Τασουλής έδιωξε την μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή, μετά από κεφαλιά του Τικίνιο. Και στο 45′ ο Εμβιλά έκανε άστοχο πλασέ σε πλεονεκτική θέση. Οι φιλοξενούμενοι στο 38′ είδαν τον Βατσλίκ να κάνει σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Μπενίτο. Και στο 39′ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Βαλιέντε.

Ο Ματιέ Βαλμπουενά…

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ματιέ Βαλμπουενά μπήκε αλλαγή στη θέση του Αγκιμπού Καμαρά. Κίνηση που τα άλλαξε όλα.

Ο Γάλλος έφερε ταχύτητα στην δημιουργία και όχι μόνο. Συμμετείχε και στα πέντε γκολ της αναμέτρησης.

Στο 52′ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε το 1-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Βαλμπουενά. Το 2-0 ήρθε στο 54′. Η φάση αντεπίθεσης ξεκίνησε από τον Βαλμπουενά, με τον Βρουσάι να κάνει επέλαση από δεξιά, να σεντράρει την κατάλληλη στιγμή και ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι να σκοράρει με πλασέ.

Η συνέχεια ήθελε ξανά τον Βρουσάι στο 57′ να χορεύει τον Τασουλή. Να ελευθερώνεται και να σεντράρει στον Μασούρα που σκόραρε με κεφαλιά – ψαράκι.

Στο 61′ ο Παπαπέτρου έδωσε πέναλτι στον Αστέρα, αλλά το VAR το πήρε πίσω. Ήταν εκτεθειμένος ο Μπενίτο στη συγκεκριμένη φάση.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τον καταιγισμό των γκολ αφού πέτυχε και 4ο γκολ στο 67′. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, ο Ελ Αραμπί άλλαξε για λίγο την πορεία της μπάλας. Αυτή κατέληξε στον Μπουχαλάκη, στο δεύτερο δοκάρι που σκόραρε με πλασέ.

Ο Αστέρας έβαλε το γκολ της τιμής στο 74′ με τον Κάρμονα. Με το ματς να είχε ανοίξει τελείως ο Ολυμπιακός έβαλε και 5ο γκολ. Ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το ιδανικό τελείωμα σε μια ακόμα επίθεση με ωραία ανάπτυξη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46′ Σισέ), Ρέαμπτσουκ – Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά – Αγκιμπού Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Ζοάο Καρβάλιο, Μασούρας (73′ Γκ. Ροντρίγκες) – Τικίνιο (35′ Ελ Αραμπί).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής – Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Τασουλής – Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας) – Κρέσπι, Καπίγια (46′ Ριέρα), Σίτο (58′ Τιλίκα) – Μπενίτο (68′ Σόνι).