You are currently viewing Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-0: Έμειναν στο μηδέν, έχασαν έδαφος για την κορυφή

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Δεν είχε νικητή του ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος αφού Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Κομβική αναμέτρηση και για τους δύο, αφού ο Παναθηναϊκός νωρίτερα είχε νικήσει δύσκολα τον Ατρόμητο. Έτσι Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήθελαν τη νίκη για να μην μείνουν κι άλλο μακριά από την κορυφή της Super League.

Τακτικά ο Μίτσελ δεν άλλαξε τίποτα σε πρόσωπα και σχηματισμό, σε σχέση με την επιλογή που είχε κάνει και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Η τετράδα των Μασούρα, Χάμες, Μπιέλ, Μπακαμπού παγιώνεται μεσοεπιθετικά.

Για την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα, πέραν των απουσιών που είχε, επίσης δεν άλλαξε κάτι στην τακτική του. Ο Άμραμπατ πήρε θέση στην ενδεκάδα αντί του τραυματία Ελίασον, ενώ απών είναι και ο Τσούμπερ.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή σημειώθηκε στο 16′ με τον Αραούχο να κλέβει την μπάλα από τον Άβιλα. Πάσαρε σ Γκατσίνοβιτς που έβγαλε τετ α τετ τον Λιβάι με τον Πασχαλάκη. Τον πλάσαρε και κοντά στην γραμμή του τέρματος έδιωξε ο Παπασταθόπουλος.

Στο 19′ η Ένωση έκανε μια έξοχη επίθεση, με τρεις παίκτες να αλλάζουν πάσες μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού. Τελικός αποδέκτης ο Ρότα, που έκανε το σουτ κι έδιωξε σωτήρια ο Πασχαλάκης.

Στο 22′ ο Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ, έκανε τρομερή ντρίπλα σε δύο παίκτες της ΑΕΚ. Ελευθερώθηκε για να βγάλει εντυπωσιακή πάσα στον Μπακαμπού. Που όμως ήταν οφσάιντ και το χαμένο τετ α τετ με τον Αθανασιάδη ήταν ως μη γενόμενη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να ήταν καλύτερη στο ματς. Να κυριάρχησε στο γήπεδο και να έβγαλε φάσεις. Θα μπορούσε να είχε βάλει ένα γκολ.

Αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο ορεξάτος. Και στο 48′ ο Μασούρας έκανε σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή για να στείλει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Για να φτάσουμε στο 59ο λεπτό και να ακυρωθεί σωστά το γκολ του Χάμες Ροντρίγκες. Στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ ο Μασούρας, κάτι που βγήκε από την εξέταση του VAR.

Με τα καπνογόνα να έχουν ανάψει η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική. Κι έτσι στο 60′ ο διαιτητής διέκοψε το ματς για να καθαριστεί η ατμόσφαιρα. Η επανέναρξη έγινε μετά από 6 λεπτά.

Η ΑΕΚ στο 67′ έχασε μεγάλη φάση. Ο Λιβάι βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει σωτήρια.

Στο 74′ υπήρξε τριπλή φάση για να σκοράρει ο Ολυμπιακός. Πρώτα η κεφαλιά του Μπακαμπού, εκδιώθηκε από τους αμυντικούς της Ένωσης. Το ίδιο έγινε στην επίσηςς κεφαλιά του Παπασταθόπουλου και την προβολή του Γκάρι Ροντρίγκες.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 85′ με τον Μουκουντί να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά και να μπλοκάρει ο Πασχαλάκης. Και κάπως έτσι έληξε το ματς και με 9 λεπτά καθυστερήσεις, λόγω και της διακοπής. Με καθυστέρηση 7 λεπτών ξεκίνησε γενικά το ματς λόγω των καπνογόνων.