You are currently viewing Ολυμπιακοί Αγώνες: Τι έκανες ρε Ντόντσιτς; (vid)
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν εξωπραγματικός και οδήγησε σε νίκη την Σλοβενία απέναντι στην Αργεντινή γράφοντας ιστορία για μια ακόμα φορά.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Έχει αποδείξει πως πρόκειται για έναν μεγάλο παίκτη του μπάσκετ, ο Λούκα Ντόντσιτς. Και η εμφάνιση του στη νίκη της Σλοβενίας με 118-100 κόντρα στην Αργεντινή, ήταν τρομερή.

Πιο συγκεκριμένα έβαλε 48 πόντους, αλλά τους 31 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο. Ο σταρ των Μάβερικς ήταν μαγικός, ανεπανάληπτος.

Έκανε ό,τι ήθελε από την αρχή του αγώνα. Οι 48 πόντοι που έβαλε αναλύονται ως εξής. 12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές. Αλλά και με 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κοψίματα και 6 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Θα μπορούσε να σπάσει την 50αρα, αλλά και το ρεκόρ των Ολυμπιακών Αγώνων με 55 πόντους που κρατάει ο Βραζιλιάνος Όσκαρ Σμιντ από το 1988.

Είδε όμως τα τελευταία 4.5 λεπτά από τον πάγκο, αφού δεν χρειαζόταν να ζοριστεί για ένα παιχνίδι που είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Γενικά η Σλοβενία καθοδηγούμενη από τον Ντόντσιτς ήταν σούπερ. Να φανταστεί κανείς πως στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 30 πόντους διαφορά.

Έτσι η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Για να μπορέσει η Αργεντινή απλά να μειώσει την διαφορά και να τελειώσει το ματς.

Μια αναμέτρηση που θα θυμούνται για τα καλά και οι δύο ομάδες. Η Σλοβενία για πως θα δώσει μια συνέχεια. Και η Αργεντινή για τον τρόπο που ηττήθηκε και θα πρέπει να διορθωθεί.

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 22 πόντους, ο Βλάκτο Τσάντσαρ με 12 πόντους και ο Μάικ Τόμπι με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ ακολούθησαν τον Ντόντσιτς σε απόδοση.

Για την Αργεντινή, ο Λουίς Σκόλα είχε 23 πόντους, ο Φακούντο Καμπάσο 21 πόντους και ο Γκάμπριελ Ντεκ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 42-62, 66-88, 100-118