You are currently viewing Ολυμπιακοί Αγώνες: “Καθάρισε” τη Νιγηρία η Αυστραλία

Η Αυστραλία επικράτησε σχετικά εύκολα της Νιγηρίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες με 84-67 με τον Πάτι Μιλς να…σταματά στους 25 πόντους.

Με το δεξί ξεκίνησε στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων η Αυστραλία. Επικράτησε της Νιγηρίας με 84-67 με τον Πάτι Μιλς να…βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι. Σημείωσε 25 πόντους με 5/8 από τα 6,75 έχοντας παράλληλα 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα για 3 λάθη.

Η αναμέτρηση ξεκινησε αμφίρροπα. Οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ, με καμία εκ των δύο να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το τέμπο στο πρώτο ημίχρονο ήταν γρήγορο με το σκορ να είναι σε υψηλά επίπεδα. Οι Αυστραλοί δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στις επιθέσεις 1 vs 1 των Νιγηριανών. Τα ψηλά κορμιά των Αφρικανών έβρισκαν τις λύσεις κοντά στο καλάθι μιας και από την περίμετρο ήταν άστοχοι. Το ημίχρονο έκλεισε με ισχνό προβάδισμα της Αυστραλίας με 43-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα “καγκουρό” μπήκαν με το…μαχαίρι στα δόντια. Έκλεισαν τους διαδρόμους των Νιγηριανών προς το καλάθι τους. Έπαιξαν τρομερή άμυνα τόσο στο ένας με έναν όσο και στο σετ παιχνίδι. Η αφρικανική ομάδα συνέχισε να αστοχεί από την περίμετρο με εξαίρεση λίγες εκλάμψεις του Tζόρταν Νόουρα. Οι Αυστραλοί έριξαν τον ρυθμό. Πήραν σε πιο σετ επιθέσεις και δεν επέτρεψαν στους Νιγηριανούς να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο.

Έτσι, φρόντισαν να χτίσουν διαφορά με τον…διαστημικό Πάτι Μιλς και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-40, 58-52, 84-65

Αυστραλία: Ντελαβεντόβα 8(2/4τρ, 4ασ), Κέι 10(8ρ), Λάνταλ 4, Μιλς 25(5/8τρ, 6ασ, 4κλ), Τάιμπουλ 9(1τρ, 5κλ), Μπέινς 4(5ρ), Έξαμ 11(1τρ, 5ρ, 5λ), Γκούλντινγκ, Γκριν, Ίνγκλις 11(2/5τρ), Ριθ 2, Σόμπι

Νιγηρία: Όκαφορ 4, Οκόγκιε 9, Οκπάλα 4, Όνι 2, Βίνσεντ 7(1/6τρ), Ατσίουα 10(6ρ, 5λ), Αγκάντα 2, Εμεγκάνο 12(3/4τρ), Μέτου 4, Νουάμου 3(1), Νουόρα 10(2/6τρ), Γιούντο