You are currently viewing Ολυμπιακοί Αγώνες: «Έπεσε» ηρωϊκά ο Γκιώνης
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Παναγιώτης Γκιώνης έκανε τρομερό ματς αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση απέναντι στον Νοτιοκορεάτη Τζουνγκ Γιουνγκ-σικ.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Σπουδαίος ήταν ο Γκιώνης κόντρα στο Νο13 της κατάταξης και φαβορί για ένα μετάλλιο. Αλλά ηττήθηκε με 4-3 σετ και έχασε την ευκαιρία να περάσει στους «16» στο τουρνουά του πινγκ πονγκ.

Για τον Έλληνα αθλητή οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι κάτι που γνωρίζει καλά. Γιατί μετέχει για 5η φορά στην εξαιρετική του καριέρα. Με την εμπειρία και τις ικανότητες που τον διακρίνουν τα έδωσε όλα απέναντι στον Τζουνγκ Γιουνγκ-σικ. Του έβαλε δύσκολα αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει την σπουδαία πρόκριση.

Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό που κατάφερε ήταν εντυπωσιακό. Δεν υπάρχουν πολλοί αθλητές που να έχουν μετάσχει σε 5 Ολυμπιακούς Αγώνες. Και αναμφίβολα του αξίζουν πολλά μπράβο για την εικόνα που έχει.

Αναφορικά με το παιχνίδι τα πάντα κρίθηκαν, ουσιαστικά, στο 5ο σετ. Που ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς. Καθώς ο απίστευτος σε άμυνα και επίθεση Γκιώνης έφτασε να προηγείται 10-4.
Θέλοντας έναν πόντο, για να πάρει τη νίκη! Ο Ασιάτης, όμως, έκανε μία μυθική ανατροπή και κέρδισε με 12-10!

Στο 6ο σετ, και έχοντας το σερβίς και την ψυχολογία με το μέρος του, ο Γιουνγκ έφτασε άνετα στην ισοφάριση (3-3).

Για να έρθει το 7ο και τελευταίο σετ, όπου είδαμε ένα πραγματικό… θρίλερ. Ο Γκιώνης φαινόταν εξαντλημένος, αλλά κατέθεσε ψυχή και σώμα. Έφτασε και πάλι κοντά στον θρίαμβο, αλλά έχασε με 14-12, λέγοντας «αντίο» με ψηλά το κεφάλι.

Τα σετ (4-3): 7-11, 11-7, 8-11, 10-12, 12-10, 11-6, 14-12