You are currently viewing Ολλανδία: Viral η κόντρα Παυλίδη – Δουβίκα (vid)

Η Ολλανδία χορεύει σε ελληνικούς ρυθμούς μετά τα όσα έκαναν οι Βαγγέλης Παυλίδης και Τάσος Δουβίκας στην μεταξύ τους κόντρα.

Πιο συγκεκριμένα η Αλκμάαρ υποδέχθηκε την Ουτρέχτη για το πρωτάθλημα στην Ολλανδία. Στους γηπεδούχους αγωνίζεται ο Παυλίδης και ο Χατζηδιάκος. Στους φιλοξενούμενους ο Δουβίκας.

Αμφότεροι έλαμψαν στην αναμέτρηση της Άλκμααρ με την Ουτρέχτη (5-5), πετυχαίνοντας από ένα χατ τρικ. Στην κορυφαία έως τώρα αναμέτρηση του ολλανδικού πρωταθλήματος από την έναρξη της σεζόν.

Το τελικό σκορ μπορεί παραπέμπει σε αγώνα… πόλο, αλλά πρόκειται για την αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής στην Ολλανδία. Στο τέλος της οποίας συμπαίκτες και αντίπαλοι έσπευσαν να απονείμουν τα εύσημα στους δύο Έλληνες επιθετικούς, που κυριολεκτικά… οργίασαν.

Ο φορ της Άλκμααρ σκόραρε στο 31΄,34΄ και 78΄. Ενώ ο επιθετικός της Ουτρέχτης στο 12΄, 17΄ και 65΄, ενώ είχε και μία ασίστ από την οποία προήλθε το γκολ της ισοφάρισης από τον φαν ντερ Στρικ στο 80ό λεπτό.

Τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 15 σε όλες τις διοργανώσεις έφτασε ο Παυλίδης με την φανέλα της ΑΖ στην τρέχουσα σεζόν. Ενώ ο φορ των φιλοξενούμενων τα 10 στην Eredivisie και τα 11 συνολικά από την έναρξη της περιόδου.

Στο μεταξύ η Σέλτικ θα αποτελέσει σύντομα παρελθόν για τον Γιώργο Γιακουμάκη. Και σύμφωνα με ΜΜΕ της Γλασκώβης ο επόμενος σταθμός στην καριέρα του μπορεί να μην είναι η Ιαπωνία και οι Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς.

Καθώς σύμφωνα με την «Daily Record», η Ατλάντα Γιουνάιτεντ μπήκε δυναμικά στη διεκδίκηση του. Και τού κατέθεσε μεγάλη πρόταση για να περάσει τον Ατλαντικό και να παίξει στο πρωτάθλημα των ΗΠΑ.

Ο 28χρονος φορ, πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Σκοτίας πέρυσι (με 13 γκολ). Αναμένεται το επόμενο 48ωρο να λάβει την τελική απόφαση του.

Ο Γιακουμάκης ποδοσφαιριστής έχει πετύχει ήδη 8 γκολ με τη φανέλα της Σέλτικ στο πρωτάθλημα Σκοτίας την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.