You are currently viewing Ολλανδία: Θρίλερ στο χορτάρι (vid)

Ολλανδία: Η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος σημαδεύτηκε από τον πολύ άσχημο τραυματισμό του τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ στον αγώνα με τον Άγιαξ

Σοκαρίστηκε ολόκληρη η Ολλανδία από τη σκηνή του τραυματισμού του τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ. Το περιστατικό συνέβη στην αναμέτρηση της αντιπάλου της ΑΕΚ στο Europa League με τον Άγιαξ, για την 7η αγωνιστική της Eredivisie.

Συγκεκριμένα συνέβη λίγο πρι το τέλος του αγώνα (84′) κι ενώ η Βάαλβαϊκ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 3-2. Αυτή θα ήταν η πρώτη νίκη των γηπεδούχων μετά από 5 σερί παιχνίδια, σε όλες τις διοργανώσεις. Πριν όμως ολοκληρωθεί ο αγώνας, κάτι απρόοπτο, συγκλονιστικό και συνάμα ανατριχιαστικό τον ανάγκασε σε παύση.

Στο 84ο λεπτό λοιπόν, ο Μπράιαν Μπρόμπεϊ του Άγιαξ συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ, Ετιέν Φάεσεν, σε μία διεκδίκηση της μπάλας. Από τη μεταξύ τους σύγκρουση, ο Φάεσεν έμεινε καρφωμένος στο χορτάρι. Αμέσως χτύπησε κόκκινος συναγερμός στο γήεδο. Το ιατρικό επιτελείο της ομάδας μπήκε σε χρόνο dt για να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες. Μάλιστα, έγινε και εκταμένη χρήση απινιδωτή. Στη συνέχεια, ο παίκτης τοποθετήθηκε σε φορείο για να διακομισθεί άμεσα σε νοσοκομείο. Οι άνθρωποι της ομάδας χρησιμοποίησαν σεντόνια για να κρύψουν τον ποδοσφαιριστή. Την ίδια ώρα όλος ο κόσμος στο γήπεδο να έχει παγώσει με το όλο σκηνικό.

Μετά από λίγα λεπτά έγινε γνωστό από τα ολλανδικά ΜΜΕ πως ο τερματοφύλακας της Βάαλβαϊκ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο έχοντας τις αισθήσεις του. Αυτό είναι κάτι που επιβεβαίωσε και ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας. Συγκεκριμένα, τεχνικός διευθυντής της Βάαλβαϊκ, Φρανκ φαν Μόσελφελντ, είπε:

Μπορούσε να επικοινωνήσει, αλλά δεν θυμόταν τι έγινε. Όμως αποκρίθηκε ξανά. Θέλω να ευχαριστήσω το ιατρικό τιμ. Τού έκαναν ανάνηψη αμέσως ακολουθώντας το ιατρικό πρωτόκολλο

Τα ολλανδικά ΜΜΕ γράφουν πως οι πρώτες βοήθειες κράτησαν έξι λεπτά. Την ίδια στιγμή που οι ποδοσφαιριστές της ομάδας έφτιαχναν ένα τοίχος προστασίας γύρω του.