You are currently viewing Οι Μπακς άλωσαν το Πόρτλαντ!
Οι Μιλγούοκι Μπακς πέρασαν θριαμβευτικά με 107-138 από το Πόρτλάντ. Και σκαρφάλωσαν στην πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Οι Μπακς πέρασαν θριαμβευτικά με 107-138 από το Πόρτλάντ. Και σκαρφάλωσαν στην πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο, ο μεγάλος ηγέτης της ομάδας των Μπακς. Είχε πολλά κέφια, καθώς για ακόμα μία φορά είχε μία πολύ μαγική βραδιά. Αφού σημείωσε 29 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ και οδήγησε την ομάδα του, σε μία τεράστια νίκη. Όπου τους δίνει μεγάλη ψυχολογία για τη συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο, για τους Μιλγούοκι Μπακς. Καθώς επέβαλαν από νωρίς το ρυθμό τους. Και με τον Αντετοκούμπο να ξεκινάει με 3/3 τρίποντα και να διαμορφώσει το σκορ σε 11-22. Μάλιστα με ασφυκτική άμυνα έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +18 16-34. Ωστόσο οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν και έριξαν τη διαφορά στο -8 και στο 26-34 για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Δεύτερη περίοδος ξεκίνησε, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ καλά στον αγώνα, με αποτέλεσμα να μειώσουν και άλλο τη διαφορά στο -5 με 35-40. Ωστόσο η παρέα του Αντετοκούμπο είχε την απάντηση και ξέφυγαν στο σκορ με 35-48. Όμως πάλι οι γηπεδούχοι με την μαχητικότητα τους έφτασαν στο σε μονοψήφια στάνταρ και στο 46-52.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, πάλι είχαν την μεγάλη απάντηση και με μπροστάρη τον Αντετοκούμπο ξέφυγαν στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 54-70.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν τον εξαιρετικό ρυθμό που είχαν, με αποτέλεσμα να αυξήσουν και άλλο την διαφορά, ώστε να την φτάσουν μέχρι και το +29 στο 61-89. Έτσι ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδο με το σκορ στο 75-107.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε τίποτα. Αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να σκοράρουν, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν καταλάβει ότι δεν μπορούν να γυρίζουν τέτοιο ματς και απλώς το σκορ διαμορφώθηκε σε 108-137. Έτσι το Μιλγούοκι Μπακς έφτασε σε μία άνετη νίκη και πάρει τεράστια ψυχολογία ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-34, 54-70, 75-107, 108-137

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ

(Τσόνσι Μπίλαμπς): Σνελ 9 (3), Νούρκιτς 11 (10 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 17 (7/18 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Σάιμονς 19 (5/13 τρίποντα), Έλεμπι 2, Γουίνσλοου 6 (7 ριμπάουντ), Γουότφορντ 7, ΜάκΛεμορ 19 (4/12 τρίποντα), Μπράουν 10 (1), Μπλέβινς 2, Σμιθ 6 (6 ασίστ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ

(Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 29 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 14 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πόρτι 30 (6/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Χόλιντεϊ 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Άλεν 8 (2), Μονρό 6 (6 ριμπάουντ), Κόνατον 3 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα 7 (1), Οτζελέγιε 7 (2), Μαμουκελασβίλι 5 (1), Μάθιους, Χουντ 4, ΝτιΒιντσέντζο 10 (2/7 τρίποντα), Γουίτινγκτον 5 (1)