You are currently viewing ΟΦΗ-Άρης 0-2: Με άνεση στα προημιτελικά (vid)
ΟΦΗ-Άρης: Ο Άρης ολοκλήρωσε με την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου καθώς επικράτησε με 2-0 στο Ηράκλειο.

ΟΦΗ-Άρης: Μάλιστα στο πρώτο ματς ο Άρης επικράτησε με 3-1 και πήγε με αέρα στην ρεβάνς στο κύπελλο. Έκανε και σε αυτή το παιχνίδι της για να πάρει τη νίκη και να δείξει πως ήταν το αφεντικό στο συγκεκριμένο ζευγάρι.

Κι όλα αυτά ενώ ήταν για πολλούς ένα αμφίρροπο ζευγάρι, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε τα… δόντια της.

Ο Άρης πρόλαβε να απειλήσει μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Σάσα να σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Μία σέντρα-σουτ του Μαρινάκη από τα δεξιά ανάγκασε τον Κουέστα να διώξει με τις γροθιές στο 9’. Mε τις καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες να… χάνοντας από εκεί και πέρα.

Στο 44′ ο Μεγιάδο χτύπησε με τις τάπες τον Καμαρά στην γάμπα και αποβλήθηκε με κόκκινη. Κι εκεί κάπως το ματς άλλαξε.

Στο 49′ ο Μαρινάκης έκανε πέναλτι. Ο Γκάμα το εκτέλεσε εύστοχα για να κάνει το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βούρος λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ωστόσο σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Κουέστα τον μιμήθηκε στο 77’ σε προσπάθεια του Στάικου, με τον Άρη να κλειδώνει τη νίκη στο 81’, όταν ο Καμαρά σκόραρε σε τετ α τετ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Καμάου (63’ Λάμπρου), Τοράλ (68’ Κοροβέσης), Ντε Γκουζμάν, Τσιλιανίδης (63’ Γιάννου), Καστάνιος (63’ Στάικος).

Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγέ (64’ Ματίγια), Ιτούρμπε (64’ Λούμορ), Καμαρά (85’ Μαρμαρίδης), Γκάμα (75’ Μπεναλουάν).