You are currently viewing Ο Βόλος σταμάτησε το σερί νικών του Παναθηναϊκού
Ο Βόλος σταμάτησε το σερί τριών νικών του Παναθηναϊκού και επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ο Βόλος σταμάτησε το σερί τριών νικών του Παναθηναϊκού και επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και πέτυχαν την πρώτη νίκη τους κόντρα στους “πράσινους

Ο Βόλος επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και σταμάτησε το σερί τριών νικών του Παναθηναϊκού,

με σκόρερ για τους γηπεδούχους τους Φαν Φέερτ, Όρος και για τους πράσινους ο Παλάσιος από την άσπρη βούλα.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1 και πέτυχαν την πρώτη νίκη τους κόντρα στους “πράσινους” ύστερα από 4 αγώνες (3 ήττες και μια ισοπαλία).

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τη «συνταγή» της πίεσης ψηλά που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία του Βόλου

κι έδινε διαρκώς στους «πράσινους» την ευκαιρία να ανακτούν την μπάλα.

Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Παλάσιος έκανε μία εξαιρετική σέντρα σουτ από τα αριστερά, ο Κότνικ ίσα που ακούμπησε την μπάλα,

η οποία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Βόλου.

Στο 19’ ο Αϊτόρ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κότνικ με τα ακροδάκτυλά του έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Παναθηναϊκός έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, όταν από «γέμισμα» του Σάντσες,

ο Αϊτόρ δοκίμασε ένα ωραίο γυριστό από δύσκολη θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα,

o Βόλος προηγήθηκε με 1-0 στο 34 με τον Φαν Βέερτ που καιροφυλακτούσε στο ύψος της μικρής περιοχής και αξιοποίησε το λάθος του Κώτσιρα,

ο οποίος έκανε λανθασμένο υπολογισμό στην πάσα προς τον Μπρινιόλι. Ο επιθετικός του Βόλου παρενέβη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά μετά οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν από σέντρα του Αϊτόρ, ο Κότνικ έκανε κάκιστο υπολογισμό της μπάλας,

αλλά ο Μακέντα δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, καθώς ο Γκουλέν πρόλαβε την προσπάθεια του Ιταλού επιθετικού.

Και ενός κακού, μύρια έπονται” για τον Παναθηναϊκό που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Σάντσεθ με κόκκινη κάρτα.

Στο 44’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες,

μετά την απόφαση του Ολλανδού ρέφερι Ντένις Χίγκλερ να αποβάλλει με απευθείας κόκκινη τον Σάντσες,

θεωρώντας ότι πήγε αντιαθλητικά πάνω στον Μπαριέντος.

Ο Ολλανδός διαιτητής Χίγκλερ υπέδειξε κόκκινη κάρτα στον Αργεντίνο παίκτη για επικίνδυνο παιχνίδι (αντιαθλητικό μαρκάρισμα) στον Μπαριέντος,

ενώ δεν πήγε στο VAR να δεί την επίμαχη φάση. Άγνωστο αν ο συμπατριώτης του Ντιέπερνινγκ από το VAR του υπέδειξε να δεί την φάση.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς διαμαρτυρήθηκαν ότι προηγήθηκε φάουλ του Μπαριέντος στον Σάντσεθ.

Οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και 15 τελικές.

Κορυφαία ευκαιρία ήταν η σέντρα-σουτ του Παλάσιος με την μπάλα να χτυπά στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού στο 8 ,

ενώ δημιούργησαν τρείς καλές ευκαιρίες με δυο κεφαλιές του Λούντκβιστ και μια του Μακέντα, αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Βόλος δεν είχε τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά προηγήθηκε από το “δώρο” του αμυντικού του “τριφυλλιού”.

Ο Ολλανδός επιθετικός έφτασε τα 9 γκολ και «συγκατοίκησε» στην πρώτη θέση των σκόρερ με τους Ελ-Αραμπί, Κούρτιτς και Καρλίτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην.

Με παίκτη λιγότερο, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα.

Ο Βόλος συνέχισε να ψάχνει το γκολ στις αντεπιθέσεις και στο 63’ έφτασε κοντά στο 2-0, όμως ο Μπρινιόλι έδιωξε εντυπωσιακά το φάουλ του Ρεγκατέν.

Στο 72’ ο Βόλος είχε τρομερή ευκαιρία όταν σε κόρνερ του Ορόζ, ο Τσοκάνης έπιασε την κεφαλιά,

όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι κι εν συνεχεία απομακρύνθηκε από τον Μπρινιόλι.

Ο Βόλος συνέχισε να επιτίθεται πολύ έξυπνα στις αντεπιθέσεις και στο 76ο λεπτό έφτασε στο 2-0, όταν από χαμηλή σέντρα του Μπαρτόλο,

η μπάλα κόντραρε στον Κώτσιρα, οι Βέλεθ, Σένκεφελντ και Μπρινιόλι άργησαν να βγουν στη φάση

κι ο Φαν Φέερτ που μπήκε «σφήνα» στην τριάδα με κοντινό πλασέ σημείωσε το δεύτερο τέρμα του και 10ο συνολικά (ως τώρα) στο πρωτάθλημα.

Ο Γκουλέν στο 81’  έσωσε την ομάδα του από βέβαιο σουτ, βάζοντας καθοριστική κόντρα σε σουτ του Παλάσιος από το ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χατζηθεοδωρίδης κέρδισε πέναλτι από τον Φεράρι κι ο Παλάσιος ευστόχησε μειώνοντας σε 2-1.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με όλο τον Παναθηναϊκό να έχει βγει μπροστά, ο Μπρινιόλι έκανε κάκιστη έξοδο,

σε μακρινή μπαλιά προς τον Ορόζ, ο οποίος τον προσπέρασε και στην κενή εστία έκανε το τελικό 3-1 για το Βόλο.

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Πουρίτα (55’ Μπαρτόλο), Ρομέρο, Γκιουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης,

Μπαριέντος (69’ Σοάρες), Ρεγκατέν (85’ Τερεζίου), Ορόζ, Φερνάντες, Φαν Φέερτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Λούντκβιστ (46’ Χατζηθεοδωρίδης),

Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες (84’ Πέρεθ), Αϊτόρ (70’ Βιτάλ), Μακέντα (69’ Ιωαννίδης), Παλάσιος.

Μπράτσος: “Οι παίκτες του Βόλου έδωσαν τη ψυχή τους για να νικήσουν έναν δύσκολο αντίπαλο

“Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μπράτσου:

Για το παιχνίδι:

“Αντιμετωπίζαμε την πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος. Η τύχη ειναι ότι αντιμετωπίσαμε την ίδια ομάδα πριν από τις διακοπές.

Είδαμε κάποια πράγματα και ήρθαμε προετοιμασμένοι.

Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, να δώσω τα συγχαρητήρια στους παίκτες του Βόλου, που έδωσαν την ψυχή τους για να κερδίσουν ένα δύσκολο αντίπαλο”.

Για την αντίδρασή του στο πέναλτι του Παναθηναϊκού:

“Το ίδιο θα ένιωθε όποιος και να ήταν στη θέση μου. Με αυτή την ομάδα έχω ζήσει τρία πέναλτι που έχουν γίνει χωρίς λόγο.

Αυτά τα παιδιά έχουν τόσο πολύ πάθος που τους βγαίνει μία φάση παραπάνω.

Έχουμε κάνει πρόοδο, έχουμε 24 ώρες να απολαύσουμε τη νίκη”.

Γιοβάνοβιτς: “Αξίζαμε αυτή την ήττα, δεν ήταν τυχαία”

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς μετά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού απέναντι στον Βόλο τόνισε πως η ομάδα του άξιζε την ήττα βάσει της εμφάνισής της.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιοβάνοβιτς:

Για το ματς:

“Δεν νομίζω ότι υπάρχουν κακές παρενθέσεις, αξίζαμε αυτή την ήττα με ό,τι κάναμε.

Λίγο διαφορετική από κάποιες άλλες, γιατί δείξαμε πράγματα που δεν μας χαρακτήριζαν όσον αφορά την ανωριμότητα και την επιπολαιότητα.

Είναι μία ήττα που μας πληγώνει όλους. Δεν είναι τυχαία, με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε”.