You are currently viewing Ο τραυματίας Αντετοκούνμπο τσάκισε τους Νικς – Ρεσιτάλ τρίποντων για τους Μπακς

NBA: Εξαιρετικό ματς για την ομάδα του Μιλγουόκι, με ρεσιτάλ τρίποντων από τους Μπακς, που λύγισαν εύκολα τους Νικς στην Νέα Υόρκη (112-100).

Οι Μιλγουόκι Μπακς, φαίνεται πως σιγά-σιγά βρίσκουν τον ρυθμό τους. Δίνοντας ένα πραγματικό ρεσιτάλ τρίποντων οι Μπακς σάρωσαν τους Νικς και έκαν τη δεύτερη σερί νίκη τους. Αν και τραυματίας ο Αντετοκούνμπο, έφτασε να αγγίζει το triple-double (15/15/8). Οι δε Άλεν – Κόνατον έφτασαν να έχουν μαζί 38 πόντους και 12 εύστοχα σουτ από την περιφέρεια.

Οι πρωταθλητές πήραν την νίκη με 112-100.  Κατάφεραν 26 τρίποντα στον αγώνα αυτό. Και μάλιστα, παρά την απουσία των Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γέμισε τη στατιστική του χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες. Και παρά το γεγονός ότι γύρισε τον αστράγαλό του νωρίς στον αγώνα, άγγιξε το triple-double.

Οι στατιστικές

Σε μια μέτρια σχετικά βραδιά φια τον Greek Freak, που κατάφερε μόλις 15 πόντους. Με 3/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ σε 38 λεπτά. Ωστόσο ακόμα και η μέτρια βραδιά του, είναι καλύτερη από πολλούς άλλους που δεν μπορούν να συγκριθούν μαζί του.

Ακόμα, ο Πατ Κόνατον έβαλε 23 (7) πόντος, με καθοριστικά σουτ στα τελευταία λεπτά. Ο δε Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 15 (5) και ο Μπόμπι Πόρτις άλλους 17, για να αντέξουν οι Μπακς τρεις ημέρες μετά από τον αγώνα στην Ουάσινγκτον, δύο ημέρες μετά από την επίσκεψη στον Λευκό Οίκο και μία ημέρα μετά από την αναμέτρηση με τους Σίξερς στη Φιλαντέλφια.

Όσον αφορά τους ηττημένους τώρα, οι Νιου Υορκ Νικς, είχαν σε καλό βράδυ τον Ντέρικ Ρόουζ. Παρόλα αυτά, σταμάτησε στους 22 πόντους. Επίσης ο Ραντλ είχε 16, μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-31, 42-51, 66-82, 100-112

Νιου Υορκ Νικς (Τίμποντο):

Μπάρετ 9 (1), Ραντλ 16 (3/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 3 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Φουρνιέ 2 (1/5 σουτ), Γουόκερ 2 (1/7 σουτ), Γκίμπσον (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ρόουζ 22 (6/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπερκς 14 (4), Κουίκλι 18 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόπιν 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ)

Μιλγουόκι Μπακς (Μπουντενχόλζερ):

Άλεν 15 (5/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 15 (3/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 4 φάουλ σε 38 λεπτά), Πόρτις 17 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χιλ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 18 (4/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόνατον 23 (1/1 δίποντο, 7/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Οτζελέγε 9 (2), Νουόρα 4 (6 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Χουντ 3 (1)