You are currently viewing Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τον Τζέρε!
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε δύσκολα 2-0 τον Λάζλο Τζέρε. Και προκρίθηκε στη προημιτελική φάση του Μόντε Κάρλο στο Μονακό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έβγαλε πολλές δυσκολίες, απέναντι και στον Λάζλο Τζέρε. Αλλά στις λεπτομέρειες επικράτησε με 2-0 στα σετ ( 7-5, 7-6 ). Και πήρε το εισιτήριο για τους 8 καλύτερους στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο στο Μονακό.

Το παιχνίδι στο πρώτο σετ, ήταν πολύ αμφίρροπο. Καθώς οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν μαζί σε αυτό το σετ, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει κανείς από τους δύο σοβαρό προβάδισμα. Όμως ο Έλληνας πρωταθλητής στο τέλος αυτού του σετ, κατάφερε να βρεθεί στο 6-5, και ο Τζέρε με τον Τσιτσιπά να φτάνει εν τέλι στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ, για ακόμα μία φορά ήταν τρομερό σε εξέλιξη. Καθώς ο Στέφανος έφτυσε «αίμα» για να το κατακτήσει, αφού ο Σέρβος τενίστας ήταν πολύ καλός, δεν τον άφησε να ξεφύγει στα σετ, με αποτέλεσμα να κριθεί στο tie break.

Εκεί Τσιτσιπάς ήταν πολύ σοβαρός και αποτελεσματικός, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 5-0. Ενώ από την άλλη ο Τζέρε, δεν είχε καμία απάντηση, παρά μόνο να μειώσει σε 5-1. Έτσι ο Στέφανος κατάφερε να κάνει το 7-1. Και να φτάσει σε αυτό το δύσκολο 2-0 και να προκριθεί προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Μόντε Κάρλο.