You are currently viewing O Προμηθέας λύγισε τη Βασίλισσα

Στον πρώτο ελληνικό εμφύλιο του Basketball Champions League, για τη φάση των 16, ο Προμηθέας λύγισε την ΑΕΚ Betson

Σε ένα ματς… θρίλερ, ο Προμηθέας ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη “Βασίλισσα” με 80-79 στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League. Υπενθυμίζεται ότι η ΑΕΚ πέρασε απευθείας ως πρώτη από τον όμιλό της στους “16” με τον Προμηθέα να παίζει Play in με τη Λε Μαν και  να την αποκλείει με 2-0.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα. Η δε ΑΕΚ καθυστέρησε να βρει στόχο από μακριά (3/9). Όταν όμως το έκανε, έμοιαζε να έχει βρει τη λύση. Με το σκορ στο 27-24, η Ένωση έκανε σερί 12-0 και επί μέρους 14-1 και ξέφυγε με 38-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άντονι Κάουαν… ντύθηκε Χέιλ. Αλλά ο γκαρντ των Πατρινών με 8 σερί πόντους έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους του. Ο Προμηθέας έτρεξε σερί 10-0. Έτσι, πέρασε μπροστά με 25-15 (επί μέρους) στην περίοδο και πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των τριών πόντων. Ανέβασαν τη διαφορά στο +7 και έμοιαζαν να έχουν πάρει για τα καλά κεφάλι στο ματς.(65-58).

Η ΑΕΚ όμως δεν μπορούσε να τα παρατήσει. Με σερί 5-0 (τρίποντο Ραντλ, κλέψιμο ο ίδιος και καλάθι ο Τίλμαν) μείωσε στο καλάθι (65-63). Οι 3/3 βολές του Τίλμαν (από φάουλ και μία τεχνική ποινή στον Κόφεϊ) έφερε ακόμα μία ισοπαλία στο ματς (68-68). Μάλιστα η ομάδα του Πλάθα πέρασε μπροστά στο σκορ με το καλάθι του Όστιν Χόλινς. Έκανε το 71-69, μόλις 4 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Προμηθέας με ένα ακόμα τρίποντο πήρε και πάλι τα ινία στο ματς και αυτό μετατράπηκε σε θρίλερ. Η ΑΕΚ πέταξε την επίθεσή της, ο Προμηθέας με τον Κόνιαρη πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έτσι ο Χέιλ κέρδισε το δικαίωμα να πάει στις βολές. Στα τελευταία λεπτά έσπασαν… καρδιές, με τον Προμηθέα όμως να διατηρεί το προβάδισμά του και να παίρνει τη δύσκολη νίκη με 80-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

(Παπαθεοδώρου): Κόφι 5 (7 ριμπάουντ) , Τζόουνς 6 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Κόνιαρης , Ρέινολντς 12 (4) , Στίβενς 9 (5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Χρυσικόπουλος 7 (1) , Κάουαν 20 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη) , Χέιλ 21 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/8 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Καραγιαννίδης , Πάπας

ΑΕΚ Betsson

(Πλάθα): Χόλινς 9 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Νάιτ 12 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη) , Κουζέλογλου 1 (6 ριμπάουντ), ΜακΡέι 10 (1/5 τρίποντα), Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης 2 , Χολ 3 (1/2 τρίποντα, 5 ασίστ) , Καράμπελας , Μόργκαν 11 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ραντλ 6 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Τίλμαν 18 (9 ριμπάουντ)