You are currently viewing Ο Πετρούνιας έγραψε ιστορία στο Μόναχο! (vid)

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε άλλη μια λαμπρή σελίδα στο βιβλίο των επιτυχιών του και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής 2022 στο Μόναχο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους για 6η φορά στην καριέρα του. Με αυτό το μετάλλιο μάλιστα έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος αθλητής που καταφέρνει κάτι τέτοιο. Άξια λοιπόν, ο Έλληνας ολυμπιονίκης πέρασε πλέον στο πάνθεον της ιστορίας ως ένας από τους μεγαλύτερους αθλητές . Συγκεκριμένα, ο Λευτέρης Πετρούνιας, είναι χρυσός Ολυμπιονίκης (2016), 3 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και 6 φορές πρωταθλητής Ευρώπης!

Στο Μόναχο τώρα, ο αθλητής μας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για 6 φορά στην ιστορία του και δικαιολόγησε τον τίτλο του “βασιλιά” των κρίκων. Ο 32χρονος πρωταθλητής δεν είχε αντίπαλο στον τελικό. Εκτέλεσε το πρόγραμμά του με άψογο τρόπο και γνώρισε την αποθέωση από τους θεατές που κατέκλεισαν το κλειστό γυμναστήριο του Μονάχου.

O Πετρούνιας αφιέρωσε τη νίκη του σε όλους τους Έλληνες. Ιδιαίτερα δε, στις δύο κόρες του, από τις οποίες πήρε και την δύναμη για να τα καταφέρει. Ο Πετρούνιας προέρχονταν από τραυματισμό και εγχείρηση αλλά δεν πτοήθηκε και ήταν για μία ακόμη φορά εκπληκτικός.

“Αφιερωμένο στις κόρες μου”!

“Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη μου. Το μετάλλιο αυτό, είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο για μένα. Ήρθε σε μια δύσκολη χρονιά για μένα. Σκεφτείτε πως ερχόμουν από εγχείρηση. Επίσης υπάρχει κι ένας ακόμη λόγος που είναι σημαντικό το μετάλλιο αυτό για μένα. Είναι η πρώτη φορά που κερδίζω μετάλλιο παρουσία της γυναίκας μου και των δύο κοριτσιών μου. Κι αυτό με κάνει πάρα πολύ χαρούμενο.

Όσο αφορά τον αγώνα ο χρυσός αθλητής μας είπε:

Άλλαξα το στίλ και το πρόγραμμά μου. Πλέον το έχω διαμορφώσει ώστε να μπορώ να έχω επιλογή. Τώρα, ο επόμενος στόχος μου είναι οι Ολυμπιακοί αγώνες στο Παρίσι, αλλά και το επόμενο Ευρωπαϊκό”, τόνισε μεταξύ άλλων ο κορυφαίος αθλητής των κρίκων στον κόσμο!