You are currently viewing Ο ΠΑΟΚ Β ήταν ο νικητής, στο ντέρμπι των μικρών!
Ο ΠΑΟΚ Β ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Β, αφού επικράτησε με 1-0. Και πάτησε εντός της πρώτης δεκάδας στη κατάταξη.

Ο ΠΑΟΚ Β ήταν πολύ καλύτερος, επί του Ολυμπιακού Β στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Με αποτέλεσμα να φτάσει δίκαια στη νίκη με 1-0. Και να δώσει μεγάλη ψυχολογία στα παιδιά του Πάμπλο Γκαρσία, για τη συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους δύο αντιπάλους, να έχουν ως στόχο να προστατεύσουν τα αμυντικά τους καθήκοντα και να μην παραβιαστεί η εστία τους με κάποιο τέρμα.

Οι δύο μονομάχοι, είχαν από δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Η πρώτη έγινε στο 20ο λεπτό από τη πλευρά του ΠΑΟΚ, όμως κανείς δεν βρέθηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ενώ στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι έχασαν τρομερή ευκαιρία με τον Τσέλιο, αλλά ο Ταλιχμανίδης με διπλή απόκρουση έσω την ομάδα του από το προβάδισμα στο σκορ.

Έτσι εν τέλι οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος ισόπαλοι με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ασπρόμαυροι μπήκαν πολύ δυνατά. Αφού στο 53ο λεπτό έχασαν τρομερή ευκαιρία, με τον Πανίδη, αλλά ο Καραργύρης απέκρουσε με πολύ εντυπωσιακό τρόπο.

Το γκολ, όμως ήρθε στο 62ο λεπτό για την ομάδα του Γκαρσία, με δράστη τον Πανίδη.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά, να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες, ώστε να φέρουν στα ίσια το ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Έτσι παρέμεινε αυτό το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, μέχρι και το φινάλε του ματς. Και πανηγύρισαν θεόντως αυτό το πολύτιμο τρίποντο, με αποτέλεσμα να μπουν εντός της πρώτης δεκάδας στη κατάταξη.