You are currently viewing Ο ΠΑΟΚ Β επέστρεψε στις νίκες με τον Απόλλων Πόντου!
Ο ΠΑΟΚ Β επικράτησε εντός έδρας 2-1 τον Απόλλων Πόντου. Και βρέθηκε μία ανάσα από τη πρώτη πεντάδα στη κατάταξη.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ Β’. Προερχόταν από τρεις ισάριθμες αποτυχίες στο πρωτάθλημα. Και σήμερα ήταν υποχρεωμένοι να φτάσουν στους τρεις βαθμούς, με τον Απόλλων Πόντου. Έτσι έστω και δύσκολα κατάφεραν και πέτυχαν με πολύ άγχος τη νίκη με 2-1. Και επανήλθαν στα καλά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Δικέφαλο του Βορρά, να προηγείται μόλις στο 9ο λεπτό μετά από χτύπημα πέναλτι που το εκτέλεσε ο Τζίμα και ήταν εύστοχος.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Προσπάθησε η ομάδα της Καλαμαριάς, να βγει μπροστά να πιέσει την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, αλλά δεν κατάφερε να βγάλει κάποια φάση. Έτσι το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους Ασπρόμαυρους να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να μπαίνει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Γαιτανίδη, με εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Πίτκα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, ήταν αυτοί που βρήκαν το γκολ στο 71ο λεπτό με δράστη τον Ρούνει. Ωστόσο στο 83ο λεπτό παρέμειναν με 10 παίκτες, αφού Αμαραντίδης δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα η ομάδα του ΠΑΟΚ Β βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα και έκανε το 2-1.

Έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν αυτούς τους τρεις βαθμούς και να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής από τη προνομιούχο πεντάδα στη κατάταξη.