You are currently viewing Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό(2-0)+vid

Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Ζίφκοβιτς που σκόραρε δις, επικράτησε του Ολυμπιακού (2-0) και φώναξε… παρών στην μάχη της κατάκτησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Το ντέρμπι της ημέρας είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον καθώς οι γηπεδούχοι δεν είχαν περιθώρια για απώλεια βαθμών στην μάχη της κατάκτησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Το πρώτο 45λεπτο είχε ένταση αλλά πρωτίστως κρίνεται νευρικό, με τις δύο ομάδες να αποφεύγουν τα ρίσκα και τους πρωταθλητές να αναλώνονται σε φλύαρη υπεροχή, πέραν μιας ευκαιρίας με τον Μπρούμα (δοκάρι).

Στην επανάληψη αντιθέτως το σκηνικό άλλαξε από νωρίς. Ο Ζίφκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 49’ με ωραία προσπάθεια και το γκολ μετέβαλλε τις ισορροπίες. Ο Πέδρο Μαρτίνς παρενέβη από τον πάγκο, προχωρώντας σε αλλαγή προσώπων και σχηματισμού αλλά ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις, αντιθέτως ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι αυτός που σκόραρε, με σκόρερ τον Ζίφκοβιτς (63’). Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έδωσαν χώρο δίχως όμως να απειληθούν ουσιαστικά και πανηγύρισαν μια σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0
49’, 63’ Ζίφκοβιτς

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Βιεϊρίνια (83′ Βαρέλα), Ίνγκασον, Κρέσπο – Ροντρίγκο, Μπάμπα, Ντόουγκλας, Σβαμπ (83′ Τσιγγάρας)- Ζίφκοβιτς (71′ Τζόλης), Ελ Καντουρί (66′ Ουάρντα), Σφιντέρσκι (71′ Κρμέντσικ)
Ολυμπιακός: Σα – Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (60′ Καμαρά), Χολέμπας – Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ (71′ Βαλμπουενά), Εμβιλά, Μπουχαλάκης – Μπρούμα (60′ Φορτούνης), Μασούρας (79′ Κάιπερς), Ελ Αραμπί