You are currently viewing Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Φέγενορντ με ανατροπή
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Φέγενορντ με ανατροπή ολοκληρώνοντας την προετοιμασία του επι Ολλανδικού εδάφους με θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Φέγενορντ με ανατροπή ολοκληρώνοντας την προετοιμασία του επί Ολλανδικού εδάφους με θετικό αποτέλεσμα.

Παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ανατροπή, να νικήσει με 2-1 την Φέγενορντ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1.

Ζ. Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και τους Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Περέιρα στην άμυνα.

Στον άξονα επιλέχθηκαν οι Εσίτι-Σβαμπ, με τους Α. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα και Τζόλη πίσω από τον Ολιβέιρα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά  ολοκλήρωσε με αυτό τον αγώνα το βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους και επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη,

μπαίνοντας πλέον στην τελική ευθεία για το πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας αγωνιστικής σεζόν, που θα είναι για την Γ’ προκριματική φάση του Conference League.

Η αναμέτρηση:

Η Φέγενορντ μπήκε δυναμικά στον αγώνα και μπήκε μπροστά στο σκορ με το καλημέρα.

Μετά από χαμηλή εκτέλεση κόρνερ, οι Ολλανδοί άλλαξαν ωραία την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ

και ο Μπούχερ έπειτα από κόντρες που δεν ευνόησαν τους παίκτες του Δικεφάλου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, .

Από τα πρώτα λεπτά, με την ολλανδική ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ, προσπάθησαν και να έχουν και την απόλυτη πρωτοβουλία του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε γρήγορα να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση.

Με τον Ολιβέιρα να εκμεταλλεύεται λάθος γύρισμα στον τερματοφύλακα απ’ τον Σενέσι, τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε απ’ τον κίπερ της Φέγενορντ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζόλης και στο 14ο λεπτό έγραψε το 1-1.

Στο 32′ ο Σβαμπ έκανε ένα σουτ, που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Φέγενορντ.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές ευκαιρίες, όμως οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή για το 2-1.

Ο Λίντσεν έκανε το δυνατό σουτ έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο β’ μέρος η Φέγενορντ μπήκε όπως στο πρώτο θέλοντας να έχει την κατοχή. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που απέκτησε το προβάδισμα ανατρέποντας το παιχνίδι.

Σε μία αντεπίθεση ο Μουργκ γύρισε απ’ τα αριστερά την μπάλα, ο τερματοφύλακας της Φέγενορντ δεν υπολόγισε σωστά και ο Κούτσιας από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αργό τέμπο, με τους Ολλανδούς να έχουν την κατοχή και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 62′ ο Λουτσέσκου πέρασε για πρώτη φορά στον αγωνιστικό χώρο τον Κούρτιτς, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του.

Στο 66′ οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή, με τον Μπιλαμπό να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, όμως ο Πασχαλάκης ήταν εκεί.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά του αγώνα, τόσο ο ρυθμός βόλευε τον ΠΑΟΚ,  το τέμπο ήταν χαμηλό, με τη Φέγενορντ να έχει την κατοχή,

όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την ομάδα του Λουτσέσκου, η οποία εξακολουθούσε να επιδιώκει να χτυπήσει στην κόντρα.

Οι Ολλανδοί δοκίμαζαν απ’ την άλλη κάποια μακρινά σουτ, δίχως τύχη.

Ο ΠΑΟΚ να ολοκλήρωσε με νίκη την προετοιμασία του στην Ολλανδία.

Μάλιστα, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα, πριν ακόμη τη λήξη του 90λεπτου.