You are currently viewing Ο Παναθηναικός Β έμεινε όρθιος στην Κρήτη!
Ο Παναθηναικός Β αναδείχθηκε ισόπαλος εκτός έδρας 0-0 με τον Ηρόδοτο. Και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα επί της Καλλιθέας.

Ο Παναθηναικός Β ήταν μαχητής στη Κρήτη. Αφού παρά το αρηθμητικό μειονέκτημα που είχε. Καθώς αγωνίσθηκε με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο. Άντεξε στη πίεση των παικτών του Ηροδότου, με αποτέλεσμα να φύγει με το σημαντικό βαθμό, όπου τους ανέβαζε τη ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, δεν είχε πολύ καλό ρυθμό. Αφού οι δύο αντίπαλοι ήθελαν να προστατεύσουν τις άμυνες τους και να μην δεχτούν κάποιο τέρμα. Όμως όλα αυτά άλλαξαν στο 43ο λεπτό με τον Μαραθωνίτη να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει τους πράσινους με 10 παίκτες.

Έτσι σε όλο το δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίζουν τον εξαιρετικό τερματοφύλακα του Παναθηναικού, όπου με τις εκπληκτικές του επεμβάσεις του κράτησε το 0-0.

Έτσι αυτό το αποτέλεσμα, έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Με τους δύο αντιπάλους να παίρνουν από ένα βαθμό. Αλλά ευχαριστημένη έμεινε η ομάδα του Τριφυλιού. Καθώς ήταν με 10 παίκτες από 43ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κατίδης (65′ Γκίνη), Βρεττός, Καντέ, Αρναούτογλου, Ρουσάκης, Αποστολίδης (46′ Γκόμες), Καργιώτάκης (65′ Μπαρμπόσα), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας.

Παναθηναϊκός Β’: Χριστογιώργος, Αντωνίου (74′ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Ρόμπι, Μαρτίνης (58′ Ηλιάδης), Θεοχάρης, Αγιούμπ (74′ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Μαραθωνίτης, Σαρδέλης (58′ Κούτσιας), Τσιριγώτης.