You are currently viewing Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδιζε την Λαμία!
Ο Ολυμπιακός αγχώθηκε, αλλά κέρδιζε εντός έδρας 1-0 την αξιόμαχη Λαμία. Έτσι σταθεροποιήθηκε στη κορυφή της κατάταξης.

Ο Ολυμπιακός με μπόλικο άγχος, την Λαμία στο Γεώργιος Καραισκάκης. Παρά τις πολλές ευκαιρίες και το χαμένο πέναλτι που είχαν με τον Ελ Αραμπί στην αρχή του αγώνα. Ωστόσο με το 1-0, συνέχιζαν απτόητη την αήττητη πορεία στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τον Ολυμπιακό να έχει στα πόδια του την μπάλα και να προσπαθεί να βρει τους χώρους, ώστε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες για κάποιο τέρμα. Στο 19ο λεπτό κέρδιζαν πέναλτι, όπου το εκτέλεσε ο Ελ Αράμπι, αλλά το απέκρουσε ο Σαράνοφ.

Στο 21ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι. Είχαν την μοναδική τους καλή στιγμή στον αγώνα με τον Αραμπούλι, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε το απέκρουσε ο Βάτσλικ.

Μόλις ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, με σκόρερ τον Ελ Αράμπι. Έτσι πήρε πίσω το αίμα του. Μετά το χαμένο πέναλτι που είχε στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια άλλη καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες. Για αυτό το λόγο οι Ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ καλά για τους Ερυθρολεύκους.  Αφού είχαν μία πολύ καλή ευκαιρία στο 48ο λεπτό με τον Μασούρα να κάνει το σουτ και η μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Σαράνοφ.

Οι παίκτες του Μαρτίνς όσο περνούσε η ώρα, προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους εύθραστο αποτέλεσμα. Και αυτό παραλίγο να το πληρώσουν, αφού στο 88ο λεπτό οι Λαμιώτες παραλίγο να πάρουν μεγάλο αποτέλεσμα σε αυτή την έδρα.  Αλλά το σουτ του Αραμπούλι μετά από πολλές κόντρες κατέληξε στην αγκαλιά του Βάτσλικ.

Έτσι στο τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν αυτή τη νίκη, με αποτέλεσμα να κρατηθούν σταθερά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.