You are currently viewing Ο Νεϊμάρ έγινε ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής Βραζιλίας (vid)

Στην αναμέτρηση της Εθνικής Βραζιλίας με την αντίστοιχη της Βολιβίας, ο Νεϊμάρ με τα 2 γκολ που πέτυχε έγραψε ιστορία

Παλεύοντας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Βραζιλία στάθηκε απέναντι από τη Βολιβία. Ήταν ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία. Όχι μόνο για το εκπληκτικό σκορ, 5-1 υπέρ της Βραζιλίας, αλλά και για το ρεκόρ που πέτυχε ο Νεϊμάρ.

Ο επιθετικός της Αλ Χιλάλ ήταν το πρόσωπο του αγώνα. Με μια εκπληκτική εμφάνιση, πέτυχε τα 2 από τα 5 γκολ της σελεσάο. Δυο γκολ που έχουν τεράστια ιστορική αξία. Με αυτά, ο Νεϊμάρ άγγιξε τα 79 γκολ με την Εθνική Βραζιλίας, σε επίσημους αγώνες. Το νούμερο αυτό τον χρίζει κορυφαίο σκόρερ της σελεσάο. Πίσω του, ο θρύλος του αθλήματος Πελέ, με μόλις 77.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η ψαλίδα του Νεϊμάρ από τον Πελέ, παρολίγο να ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Κι αυτό γιατί μόλις στο 17ο λεπτό της συνάντησης, η Βραζιλία κέρδισε ένα πέναλντι. Εκτελεστής του ορίστηκε ο Νεϊμάρ, που όμως το έχασε.

Πάντως, το ιστορικό γκολ ήρθε στο 61ο λεπτό. Ο ίδιος ο Νείμάρ δε μπορούσε να το πιστέψει. Το πανηγύρισε σα μικρό παιδί. Για την ακρίβεια, το πανηγύρισε με το ίδιο ακριβώς τρόπο που πανηγύριζε ο Πελέ.

Σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα είπε χαρακτηριστικά:

Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα καταφέρω να σπάσω αυτό το ρεκόρ. Θέλω να πω ότι δεν είμαι καλύτερος παίκτης από τον Πελέ. Πάντα ήθελα να γράψω τη δική μου ιστορία. Να γράψω το όνομα μου στην ιστορία του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου και της Εθνικής ομάδας. Ε… σήμερα το έκανα!!

Το ίδρυμα του Πελέ έσπευσε να συγχαρεί τον Νεϊμάρ για το κατόρθωμά του μέσα από τον επίσημο λογαριασμό του Βραζιλιάνου θρύλου:

Συγχαρητήρια Νεϊμάρ που ξεπέρασες τον βασιλιά σε γκολ με την Εθνική ομάδα της Βραζιλίας σε επίσημα παιχνίδια της FIFA. Σίγουρα ο Πελέ σε χειροκροτά σήμερα!!!