You are currently viewing Ο Καρίμ Μπενζεμά πέτυχε γκολ και ασίστ στο ντεμπούτο του με την Αλ Ιτιχάντ

Με τον καλύτερο πιθανό τρόπο, ξεκίνησε την καριέρα του στην Αλ Ιτιχάντ, ο Καρίμ Μπενζεμά. Ο οποίος, στο ντεμπούτο του με την φανέλα της ομάδας από την Σαουδική Αραβία, έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση. Με τον Γάλλο, να πετυχαίνει ένα φανταστικό γκολ, αφού πριν, έκανε και μια ασίστ. Για να δώσει την νίκη στην νέα του ομάδα, απέναντι στην Σεντ Εσπεράνς, για το Champions Cup της Αραβίας.

Το ιδανικό ξεκίνημα, είχε ο Καρίμ Μπενζεμά στην καριέρα με την νέα του ομάδα, στην Σαουδική Αραβία. Αφού ο Γάλλος έκανε το ντεμπούτο του, με την φανέλα της Αλ Ιτιχάντ, με αντίπαλο την Σεντ Εσπεράνς. Στα πλαίσια του Champions Cup Αραβίας.

Στο εν λόγω παιχνίδι, ο Γάλλος επιθετικός έβαλε ένα εξαιρετικό γκολ και μοίρασε και μια ασίστ. Για να κάνει την ανατροπή, στον αγώνα και να δώσει τη νίκη, στην νέα του ομάδα.

Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, πέρασε ανενόχλητος έναν αντίπαλο του, με ντρίπλα. Και στην συνέχεια έβγαλε μια σέντρα, για τον Χαμντάλα, ο οποίος βρήκε δίχτυα, για να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο 35χρονος κουβάλησε την μπάλα από την αριστερή πλευρά του γηπέδου. Και έκανε ένα δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, το οποίο έγινε ένα φανταστικό γκολ. Με το οποίο έκανε το σκορ 2-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο ίδιο παιχνίδι έκανε το ντεμπούτο του και ο νεαρός Ζότα, ο οποίος πήρε μεταγραφή από την Σέλτικ. Το ίδιο ισχύει μάλιστα και για τον Ενγκολό Καντέ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή. Για να παίξει για πρώτη φορά, με την φανέλα της Αλ Ιτιχάντ.

Ο Καρίμ Μπενζεμά, ολοκλήρωσε την μεταγραφή του στην Αλ Ιτιχάντ, στις αρχές του Ιουνίου. Φεύγοντας από την Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από 14 ολόκληρα χρόνια, σαν θρύλος του συλλόγου.

Το συμβόλαιο που υπέγραψε ο Γάλλος επιθετικός, θα τον κρατήσει στον σύλλογο της Σαουδικής Αραβίας, για τα επόμενα τρία χρόνια. Δηλαδή μέχρι και το 2026. Με τις απολαβές που θα λαμβάνει, κάθε χρόνο, να φτάνουν τα 200 εκατομμύρια ευρώ.