You are currently viewing Ο Καμπενγκέλε «έλιωσε» τον ΠΑΟΚ

Με μία μυθική εμφάνιση, καταγράφοντας 30 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Καναδός σέντερ οδήγησε την ΑΕΚ στον θρίαμβο επί του «Δικεφάλου του Βορρά» με 90-70, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Στην 8η αγωνιστική της Basket League ξεχώρησε το μεγάλο παιχνίδι – ντέρμπι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Κάπως έτσι φθάσανε στο 10-10 στα μισά της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε την αντεπίθεση του ο ΠΑΟΚ. Μάλιστα, κατάφερε κι έφθασε αρκετά νωρίς, για τα δεδομένα του αγώνα, σε διψήφια διαφορά. Οι «ασπρόμαυροι» χτυπήσαν τους γηπεδούχους στο ζωγραφιστό. Τσαϊρέλης και Άλστον, με συνεχόμενα καλάθια, διαμόρφωσαν το 25-15 για την ομάδα τους.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, έχοντας χτίσει ένα καλό μομέντουμ. Κάτι, που το εκμεταλλεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό, για να πάρουν μία σημαντική διαφορά. Τα τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα του ΠΑΟΚ, Σμιθ και Άλστον, έλαμψαν. Βοήθησαν την ομάδα τους να φθάσει στο +17 (40-23) μόλις, στο 16ο λεπτό. Η «Ένωση» άρχισε σιγά-σιγά να μειώνει τη διαφορά. Οι Ραντλ και Καμπενγκέλε ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της. Έτσι, το ημίχρονο έφτσε να κλείσει στο 45-36.

Το δεύτερο μισό

Στη τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ έδειξε το καλό της πρόσωπο και κατάφερε να γυρίσει εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης. Το συγκεκριμένο δεκάλεπτο ήταν το σημείο αναφοράς στην μεγάλη ανατροπή που πέτυχε το σύνολο του Ζοάν Πλάθα. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί στην άμυνα και πήραν ψυχολογία από αυτό για να βάλουν κάποια σουτ στην επίθεση. Επιμέρους 28-8 στη περίοδο αυτή από την ΑΕΚ, που έτρεξε σερί 17-0 για να μετατρέψει το 38-47 σε 55-47 στο 26ο λεπτό. Μάλιστα, η «Ενωση» πήρε και διψήφια διαφορά στο φινάλε του δεκαλέπτου με τρίποντα των Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε.

Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος έμοιαζε με τυπική διαδικασία, αφού οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν την ψυχολογία και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, μη μπορώντας καν να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, με τη διαφορά να μην πέφτει ξανά σε μονοψήφιο αριθμό. Μάλιστα με το τελικό 90-70 καταγράφηκε η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70