You are currently viewing Ο ιπτάμενος Μίλτος Τεντόγλου μας χάρισε το δεύτερο χρυσό από το Τόκιο!

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ο Μίλτος Τεντόγλου πέταξε στην τελευταία του προσπάθεια, στα 8,41μ. Με αυτό το άλμα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και έγραψε ιστορία.. Είναι το πρώτο μας μετάλλιο από άνδρα σε οριζόντιο άλμα (μήκος-τριπλούν) μετά από 109 χρόνια.

Ο ιπτάμενος Μίλτος Τεντόγλου είναι ένας σπουδαίος αθλητής. Το ξέραμε, αλλά μας το απέδειξε για μια ακόμη φορά. Είχε δηλώσε πως ήθελε τη νίκη και τελικά την πήρε. Τώρα, με το τελευταίο του άλμα στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο, μπήκε στο πάνθεον των χρυσών ολυμπιονικών.

Στην πρώτη του προσπάθεια ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε, 8.11μ., ενώ στη δεύτερη και την τρίτη ήταν άκυρος. Στο τέταρτο άλμα, ο Μίλτος Τεντόγλου βρήκε ξανά βαλβίδα. Όμως δεν βελτίωσε την επίδοσή του αφού έκανε 8,10. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τόσο ο Χάρισον με 8,15μ., όσο και ο Κάθερες (8,12μ.) να τον περάσουν. Ο 23χρονος άλτης απάντησε όμως. Έτσι, με άλμα στα 8,15 βρέθηκε ξανά στα μετάλλια σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Λίγο πριν το τελευταίο του άλμα, ο Μίλτος μας, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Βλέπετε, ο Ισπανός, Εουσέμπιο Κάθερες, έκανε 8,18μ.. Έτσι βρέθηκε, προσωρινά, εκτός βάθρου. Όμως, ο Μίλτος Τεντόγλου δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με 8,41μ. στο τελευταίο του άλμα ανέβηκε στην πρώτη θέση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Ετσεβαρία είχε κάνει και αυτός 8,41μ., αλλά ο Τεντόγλου είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια από τον Κουβανό. Έτσι, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ένα μετάλλιο που έχει ιδιαίτερη σημασία για τη χώρα μας. Είναι το πρώτο από άνδρα στα οριζόντιο άλμα (μήκος-τριπλούν) για πρώτη φορά μετά από 109 χρόνια. Ο προηγούμενος που είχε πάρει μετάλλιο ήταν ο Κωνσταντίνος Τσικλητήρας, το 1912.

Ο ιπτάμενος Μίλτος Τεντόγλου μας χάρισε το δεύτερο χρυσό από το Τόκιο!