You are currently viewing Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήδη άρχισε να σπάει ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ
Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, πέτυχε το δεύτερο συνεχόμενο του χατ-τρικ, στην Πρέμιερ Λιγκ, στην πέμπτη αγωνιστική, απέναντι στην Νότιγχαμ Φόρεστ.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, πέτυχε το δεύτερο συνεχόμενο του χατ-τρικ, στην Πρέμιερ Λιγκ, στην πέμπτη αγωνιστική, απέναντι στην Νότιγχαμ Φόρεστ. Αφού είχε σκοράρει τρία γκολ, απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, την προηγούμενη αγωνιστική. Με αυτό του το επίτευγμα, την Τετάρτη 31 Αυγούστου, κατάφερε να σπάσει δύο ρεκόρ, του αγγλικού πρωταθλήματος. Ενώ έχει παίξει, σε μόλις πέντε αγώνες, με την φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, πέτυχε το δεύτερο του συνεχόμενο χατ-τρικ στην Πρέμιερ Λιγκ, την Τετάρτη 31 Αυγούστου, απέναντι στην Νότιγχαμ Φόρεστ. Παρόλο που είναι ακόμα, στην πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ενώ στην προηγούμενη, έβαλε τρία γκολ για να κάνει την ανατροπή και να βοηθήσει την Μάντσεστερ Σίτι, να κερδίσει την Κρίσταλ Πάλας.

Ο 22χρονος Νορβηγός, έχει σπάσει δύο ρεκόρ στο αγγλικό πρωτάθλημα, σε πέντε μόλις συμμετοχές. Το πρώτο που κατάφερε, είναι να γίνει ο γρηγορότερος παίκτης, που έχει πετύχει δύο χατ-τρικ, στην Πρέμιερ Λιγκ. Αφού τα κατάφερε μέσα σε πέντε αγώνες, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ, το κατείχε ο Ντεμπά Μπα, ο οποίος χρειάστηκε 21 παιχνίδια.

Το δεύτερο μεγάλο επίτευγμα του Χάαλαντ, είναι ότι κατάφερε να φτάσει τα εννιά γκολ στο πρωτάθλημα, σε πέντε συμμετοχές. Κάτι που σημαίνει, ότι με τον ίδιο αριθμό συμμετοχών, έχει πετύχει ένα γκολ παραπάνω, από τον θρυλικό πρώην παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι, Σέρχιο Αγκουέρο. Αλλά και από τον Μίκι Κουίν, της Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ.

Ενώ χρειάστηκε μόλις 19 λεπτά, για να σημειώσει χατ-τρικ, στην νίκη με 4-2 επί της Κρίσταλ Πάλας, που προηγήθηκε με 2-0. Ενώ στον αγώνα με την Νότιγχαμ Φόρεστ, σκόραρε στο 12ο, στο 23ο και στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι δηλώσεις του Χάαλαντ

Μιλώντας στο BT Sports μετά τον αγώνα, ο Νορβηγός είπε ότι ήταν υπέροχο. Στην συνέχεια ανέφερε ότι, η ιδέα ήταν να συνεχίσουν να κάνουν, αυτό που έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Απλά να παίξουν, να παίξουν, να παίξουν και ήξεραν ότι θα είχαν ευκαιρίες. Αυτό ακριβώς έκαναν και έτσι, ήταν ωραίο.

Τέλος είπε, ότι προσπαθεί να ακούει τον Πεπ Γκουαρδιόλα, όσο το δυνατόν περισσότερο. Αλλά και να συνδυάζεται με τους συμπαίκτες του, γιατί είναι απίστευτοι ποδοσφαιριστές και χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσε να σκοράρει. Γι’ αυτό πήγε στην Μάντσεστερ Σίτι. Παίζουν καλά, νιώθουν καλά και θα γίνουν ακόμα καλύτεροι. Άρα θα είναι ωραία.