You are currently viewing Ο Εμπαπέ έστειλε την Παρί στα προημιτελικά!

Η Παρί έκανε το 2/2 απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, με τη νίκη της στην Ισπανία και πήρε το εισητήριο για τους 8 του Champions League

Χωρίς να εφησυχαστεί στο θετικό αποπτέλεσμα του πρώτου αγώνα, η Παρί μπήκε στη ρεβάνς της Ισπανίας ψάχνοντας τη νίκη. Όντως, τα κατάφερε και την πήρε. Νίκησε για δεύτερη φορά τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, αυτή τη φορά στην Ισπανία, με χαρακτηριστική ευκολία. Έτσι, δίκαια πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Κιλιαν Εμπαπέ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Με δύο προσωπικά του τέρματα στην Ισπανία (και τρία συνολικά) έστειλε την ομάδα του στους 8 της κορυφαίας ευρψπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Περί Σεν Ζερμέν, απειλώντας από το 5ο κιόλας λεπτό με τον Εμπαπέ. Στη συνέχεια, οι Παριζιάνοι έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Αυτή τη φορά με τον Μπαρκολά, που τροφοδοτήθηκε από τον Εμπαπέ. Όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 15ο λεπτό όμως, ο Γάλλος σούπερ σταρ ευστόχησε, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι Παριζιάνοι συνέχισαν να πιέζουν. Μάλιστα, έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 29ο λεπτό με τον Εμπαπέ.

Στη λήξη του πρώτου μέρους, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έδωσε την απάντηση της στους Γάλλους. Είχε μια τεράστια ευκαιρία να φέρει την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Πρωταγωνιστής ο Κούμπο, που όμως τελικά δε μπόρεσε να σκοράρει. Έτσι το 1-0 παρέμεινε έως τη λήξη του πρώτου μέρους.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι, ιδανικά για την Παρί. Κατάφερε να πετύχει δεύτερο τέρμα με τον Κιλιάν Εμπαπέ, βάζοντας τέλος στα όνειρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Αυτό ήταν και το τρίτο τέρμα του Γάλλου σταρ στα δύο παιχνίδια που έδωσαν οι ομάδες.

Οι Ισπανοί ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησαν να μειώσουν με τον Μπαρενετσέα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Παρόλα αυτά, το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR. Oι γηπεδούχοι όμως, βρήκαν το γκολ της τιμής στο 89ο λεπτό και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

(Ιμανόλ Αλγουαθίλ): Ρεμίρο – Τραορέ, Θουμπέλδια (76’ Πατσέκο), Λε Νορμάντ, Χάβι Γκαλάν – Μπράις Μέντεθ (61’ Τουριέντες), Θουμπιμέντι (83’ Ολασαγάστι), Μερίνο, Σεράλντο Μπέκερ (61’ Μπαρενετσέα) – Κούμπο, Ογιαρθάμπαλ (77’ Αντρέ Σίλβα).

Παρί Σεν Ζερμέν

(Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα – Χακίμι (83’ Σολέρ), Μπεράλδο, Ερναντές, Νούνο Μέντες (61’ Μουκιέλε) – Ζαϊρ – Εμερί, Βιτίνια, Φαμπιάν Ρουίθ (77’ Ουγάρτε) – Μπαρκολά (46’ Κανγκ Ιν Λι), Μπαπέ, Ντεμπελέ (82’ Κολό Μουανί).