You are currently viewing Ο Άρης νίκησε και μπήκε σε τροχιά εξάδας!
Ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας 0-2 με τον Παναιτωλικό. Και έβγαλε αντίδραση, μετά τον αποκλεισμό από την Λαμία για το θεσμό του Κυπέλλου.

Ο Άρης βρήκε αυτό που ήθελε, στην έδρα του Παναιτωλικού. Γκολ και μία μεγάλη νίκη, όπου το κράτησε ζωντανό για την εξάδα στο βαθμολογικό πίνακα της Super League.

O Αγώνας ξεκίνησε πολύ ιδανικά για τους Κιτρινόμαυρους, αφού μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Ματίγια. Ωστόσο η πλευρά των γηπεδούχων ήταν εξαγρειωμένοι και διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση του Τζήλου.

Στη συνέχεια η ομάδα του Παναιτωλικού, προσπάθησε να βγει μπροστά, να πιέσει και να δημιουργήσει καταστάσεις για γκολ. Ωστόσο η ομάδα του Άκη Μάντζιου βρήκε δεύτερο τέρμα στο 19ο λεπτό, με δεύτερη ισάριθμη εκτέλεση πέναλτι, όπου εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Καμαρά και ήταν εύστοχος.

Μάλιστα ένα λεπτό μετά, είχαν και νέα ευκαιρία για το 0-3. Ωστόσο ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να αγγίξει τη μπάλα, μετά από πάσα του Καμαρά. Στο 33ο λεπτό η ομάδα του Αγρινίου, είχε τεράστια ευκαιρία με τον Καρέλη, αλλά ο Σιαμπάνης ήταν εκεί και με μεγάλη απόκρουση έσωσε την ομάδα του από την μείωση του σκορ. Έτσι το 1ο ημίχρονο έληξε με 0-2 υπέρ των Κιτρινόμαυρων.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι δεν ήταν καθόλου καλό, αφού δεν είχε πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Μάλιστα μοναδική ευκαιρία που καταγράφηκε ήταν στο 60ο λεπτό με τον Μεντόζα να πιάνει το σουτ, αλλά να πηγαίνει στο δοκάρι του Σιαμπάνη.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος του αγώνα, κράτησαν με ευκολία αυτό το σκορ. Και πανηγύρισαν αυτή τη τεράστια νίκη, με αποτέλεσμα να τους φέρει μία ανάσα από τη προνομιούχο εξάδα