You are currently viewing Ο Άγιαξ κέρδιζε και βρέθηκε στη κορυφή της κατάταξης!
Ο Άγιαξ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Ολλανδίας, με την Αιντχόφεν. Αφού πέτυχε τη νίκη με 1-2. Και ανέβηκε στη κορυφή της κατάταξης.

Ήταν ένα κλασικό ντέρμπι, όπου οι δύο αντίπαλοι τα έδωσαν όλα, είχαν σκληρές μονομαχίες και ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο ο Άγιαξ απέδρασε με το διπλό 1-2 από το Philips Stadium. Και σκαρφάλωσε στη κορυφή του πρωταθλήματος.

Το πρώτο μέρος, οι δύο μονομάχοι δεν είχαν πολλές ευκαιρίες, μπροστά από τις δύο εστίες. Αφού κυριάρχησε το άγχος και τα πολλά λάθη. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στο 35ο λεπτό προηγήθηκαν στο σκορ με δράστη τον Μπράιαν Μπρόμπει.

Έτσι με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σημαντικό 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο να πιέσουν τον αντίπαλο και να βρουν την ισοφάριση, με αποτέλεσμα να μπουν στη διεκδίκηση του τρίποντου.

Έτσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 53ο λεπτό με σκόρερ τον Γκέτσε. Και έτσι να βάλουν φωτιά στο ματς.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το 1-1 και βγήκαν μπροστά να ψάξουν εκ νέου το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να το βρουν στο 78ο λεπτό με δράστη τον Μαζράουι.

Οι γηπεδούχοι στα εναπομείναντα λεπτά που είχαν απομείνει, έψαξαν πάλι για την ισοφάριση. Είχαν την τεράστια ευκαιρία στη τελευταία φάση του ματς να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, αλλά ο Μπρούμα αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι, με αυτό το τεράστιο τρίποντο, ανέβηκαν πάλι στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πήραν μεγάλη ψυχολογική τόνωση για τη δύσκολη συνέχεια σε πρωτάθλημα, αλλά και την Ευρώπη