You are currently viewing Ντούσκος: ΥΠΟΚΛΙΣΗ στον χρυσό Ολυμπιονίκη! (vids)
Ο Στέφανος Ντούσκος ήταν εκπληκτικός στον τελικό του μονού σκιφ και με την μυθική του κούρσα κατέκτησε το χρυσίο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Στέφανος Ντούσκος ήταν εκπληκτικός στον τελικό του μονού σκιφ και με την μυθική του κούρσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, για την Ελλάδα, πήρε ο Στέφανος Ντούσκος. Ήταν τρομερός στον τελικό του μονού σκιφ για να τερματίσει πρώτος και να πάρει το χρυσό.

Φαινόταν πως θα έπαιρνε μετάλλιο από την εικόνα που είχε στην ημιτελική σειρά που μετείχε. Γιατί ήταν δύσκολη, καθώς μαζί του ήταν και μεγάλα ονόματα του αθλήματος. Ωστόσο ήταν και πάλι συγκλονιστικός. Τερμάτισε πρώτος για να πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Έκανε μια τρομερή κούρσα για να δείξει πως στον τελικό θα ήταν σκληρό καρύδι για τους αντιπάλους του. Και όχι απλά ήταν αλλά τερμάτισε και στην πρώτη θέση. Για να γράψει ιστορία ο ίδιος, με το πρώτο του χρυσό. Αλλά και να δείξει πως τα ελληνικά κουπιά, ανέκαθεν, βγάζουν σπουδαίους αθλητές.

Ο Έλληνας αθλητής έκανε μία απίστευτη αντεπίθεση μετά το πρώτο 500άρι. Και λίγο πριν τα 1000 μέτρα ανέβασε ρυθμό και βρέθηκε σε τροχιά μεταλλίων.

Από εκεί και πέρα, όμως, δεν είχε αντίπαλο, τερματίζοντας, μάλιστα, με 6.40.45 και νέο Ολυμπιακό ρεκόρ!

Το μετάλλιο του Ντούσκου είναι το Νο. 122 για την Ελλάδα από το 1896 έως σήμερα, ενώ είναι το πρώτο χρυσό για την ελληνική κωπηλασία!

Στα αξιοσημείωτα της κούρσας το γεγονός ότι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Νίλσεν έμεινε εκτός μεταλλίων.