You are currently viewing Ντόρτμουντ: Ήττα ντροπή στη Μπανγκόγκ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ υπέστη μια ντροπιαστική ήττα στη Μπανγκόγκ, από την Πάθουμ Γιουνάιτεντ, μπροστα σε 15000 κόσμο

Την περιοδεία της στην Ασιατική επικράτεια ξεκίνησε η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Στο BG Stadium της Μητροπολιτικής Περιφέρειας της Μπανγκόκ έδωσε το πρώτο φιλικό της απέναντι στην πρωταθλήτρια της Thai League, Πάθουμ Γιουνάιτεντ. Δυστυχώς, γα τους πρωταθλητές Γερμανίας το ξεκίνημα τους ήταν ..τραγικό. Υπέστησαν βαριά ήττα, με σαρωτικό σκορ 4-0.

Οι Γερμανοί έφτασαν στη Μπανγκόγκ το απόγευμα του Σαββάτου (20/7). Την υποδέχτηκαν στο αεροδρόμιο περίπου 500 οπαδοί με φανέλες και πλακέτες με συνθήματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα τέταρτο καθυστέρηση. Αιτία η έντονη βροχόπτωση που είχε περάσει από την περιοχή μόλις λίγες ώρες νωρίτερα. Παρά την κακοκαιρία όμως, το γήπεδο γέμισε με πάνω από 15.000 θεατές.

Ο Μέλβιν Λόρενζεν ήταν εκείνος που στο 14ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν ήδη 2-0, μετά το γκολ του Τερασίλ Ντάνγκντα. Η χαριστική βολή όμως, ήρθε στο δεύτερο μέρος. Ο Γιαροενσάκ Βόνγκορν με τα δικά του τέρματα, στο 65ο και το 88ο λεπτό αντίστοιχα, διαμόρφωσε το τελικό 4-0 υπέρ της Πάθουμ Γιουνάιτεντ.

Για τους παίκτες της Ντόρτμουντ, μετά το παιχνίδι ακολούθησε έντονη προπόνηση. Μια προπόνηση που έγινε κάτω από θερμοκρασίες των 30 βαθμών και έντονο τροπικό αέρα. Η ομάδα του Σαχίν, θα συνεχίσει το ταξίδι της στην ασιατική επικράτεια. Επόμενος σταθμός η Ιαπωνία. Εκεί είναι προγραμματισμένος ο φιλικός αγώνας με την Τζερέτζο Οσάκα για την Τετάρτη (24/7).