You are currently viewing Η Ντόρτμουντ διέλυσε την Βόλφσμπουργκ!
Η Ντόρτμουντ επικράτησε εύκολα εντός έδρας 6-1 την Βόλφσμπουργκ. Και παρέμεινε ζωντανή για τη κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Ντόρτμουντ έκανε τη καλύτερη εφετινή εμφάνιση της, αφού δεν άφησε την Βόλφσμπουργκ, να μπει σε κανένα σημείου του αγώνα. Με αποτέλεσμα να διεκδικήσει το τρίποντο, έτσι κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με το ευρύ 6-1.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν πολύ ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, αφού κατάφεραν να τελειώσουν το ματς από το πρώτο μέρος, σημειώνοντας 5 γκολ. Έτσι το προβάδισμα το έδωσε στο 24ο λεπτό ο Ρότε, στο 26ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα με τον Βίτσελ, δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό πέτυχαν το 3ο τέρμα με τον Ακάνζι, ενώ το 4ο και το 5ο τέρμα σημείωσαν στο 35ο λεπτό ο Τσαν και στο 38ο λεπτό ο Χάαλαντ. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με το χορταστικό 5-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό. Αφού στο 54ο λεπτό ο Χάαλαντ σκόραρε για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το 6-0. Έτσι τα επόμενα λεπτά ήταν καταδικαστικά. Καθώς η νίκη διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος με τους Βεστφαλούς να προσφέρουν γκολ και πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους της.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι, το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να βρουν το γκολ της τιμής στο 86ο λεπτό με τον Μπακού. Έτσι στο τέλος του αγώνα, η παρέα του Χαάλαντ πανηγύρισε αυτή την εύκολη επιτυχία, παραμένοντας κοντά στη κορυφή στο πρωτάθλημα.