You are currently viewing Nταμπλ στο χάντμπολ η Eθνική Γαλλίας

H Eθνική Γαλλίας κυριάρχησε στο χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνω του Τόκιο. Κατέκτησε το χρυσό τόσο στις γυναίκες όσο και στους άνδρες.

Eθνική Γαλλίας : Οι γυναίκες της κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο χάντμπολ. Μία μέρα μετά τους άνδρες. Κάπως έτσι, το χάντμπολ έγινε γαλλική υπόθεση στο Τόκιο.

Αυτό ήταν το τρίτο νταμπλ στα χρονικά του χάντμπολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μετά τη Σοβιετική Ένωση το 1976 και τη Γιουγκοσλαβία το 1984, έγινε η τρίτη χώρα που στους ίδιους Ολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χρυσό σε άνδρες και Γυναίκες.

Στον τελικό των Γυναικών επικράτησε της Ρωσίας με 30-25 (ημίχρονο 15-13) παίρνοντας ρεβάνς για την προ πενταετίας ήττα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο τελικός κρίθηκε στο διάστημα από το 39ο ως το 45ο λεπτό. Η Ρωσία, που σχεδόν σε όλο το ματς ήταν πίσω στο σκορ, ισοφάρισε 16-16. Στην συνέχεια όμως η Γαλλία αντέδρασε με ένα σερί 6-0. Έτσι, πήρε σημαντικό προβάδισμα (22-16) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Αυτό ήταν το σημείο-κλειδί του ματς.

Η πίβοτ Παουλέτα Φοπά έκανε…σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα. Σκόραρε εφτά γκολ (όσα και η Πινό), κέρδισε πέναλτι και αποβολές και ήταν η κορυφαία της Γαλλίας. Οι τρικολόρ κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά στην ιστορία των γυναικείων Ολυμπιακών τουρνουά.

Οι Βεντέκινα και Ντμιτρίεβα με επτά και έξι γκολ αντίστοιχα πάλευαν σχεδόν μόνες τους για τη Ρωσία. Παράλληλα γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε τρεις συμμετοχές σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων (όλες από το 2008 κι έπειτα).

Οι δύο ομάδες πλέον δίνουν ραντεβού στο Παρίσι…