You are currently viewing Νότιγχαμ: Έγινε viral ο Σαμπά, χαμός για την άνοδο και τον τελικό των 270 εκατ. ευρώ – Σάλος με επίθεση σε αντίπαλο (vids)

Η Νότιγχαμ έζησε μια ιστορική βραδιά με τον Μπρις Σαμπά να γίνεται viral για την εμφάνιση του στα πέναλτι που έδωσαν και την πρόκριση.

Μάλιστα η ρεβάνς με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για τα ημιτελικά των μπαράζ ανόδου της Championship Αγγλία πήγε να στραβώσει. Η Νότιγχαμ ηττήθηκε 2-1 στην κανονική περίοδο. Πήγε και στην διαδικασία των πέναλτι η πρόκριση με τον Σαμπά να ήταν πρωταγωνιστής.

Ο κίπερ της Νότιγαμ απέκρουσε τρία πέναλτι κι έδωσε την πρόκριση στον τελικό ανόδου. Αυτός θα γίνει στις 29 του μήνα στο Γουέμπλεϊ με αντίπαλο την Χάντερσφιλντ.

Ο τελικός πέραν από την άνοδο στην Premier League, χαρακτηρίζεται και από τα χρήματα που θα πάρει ο νικητής. Που αγγίζουν το ποσό των 270 εκατ. ευρώ. Που έχει να κάνει με μπόνους, τηλεοπτικά, εισιτήρια και χορηγούς.

Αναφορικά με τη Νότιγχαμ θα διεκδικήσει την άνοδο για την Premier League, στην οποία θέλει να βρεθεί για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια.

Έτσι έγινε χαμός στον δραματικό ημιτελικό με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Προηγήθηκε 1-0, αλλά ο αντίπαλος το γύρισε σε 2-1. Ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση. Εκεί ο Σάμπα έκανε και την απόκρουση του αγώνα. Στο 115′ έβγαλε το σουτ του αμαρκάριστου Εντιαγέ.

Για να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι κι εκεί να βγάλει τρία και να γίνει ο απόλυτος ήρωας. Οι φίλαθλοι δεν άντεξαν και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Μαζί τους και ο Μιλτιάδης, γιος του Βαγγέλη Μαρινάκη, που είναι ιδιοκτήτης και της Νότιγχαμ. Μάλιστα ο νεαρός είναι αυτός που ασχολείται περισσότερο με τη Νότιγχαμ.