You are currently viewing Η φοβερή Νις, κέρδιζε την Λυών!
Η Νις πέτυχε τεράστια νίκη, στην έδρα της 3-2 με την Λυών. Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια αυτή τη περίοδο.

Η Λυών αυτοκτόνησε και έχασε δικό της παιχνίδι, αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2 μέχρι το 68ο λεπτό. Ωστόσο η Νις στα τελευταία 10 λεπτά έκανε την ολική ανατροπή και έφτασε στη μεγαλειώδη νίκη στο Γαλλικό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους αιωνούς για την Λυών, αφού σε όλο το πρώτο μέρος ήταν η κυρίαρχη του ματς. Έτσι κατάφερε και προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με σκόρερ τον Τόκο Έκαμπι.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, κατάφεραν και πέτυχαν άλλο ένα τέρμα στο 68ο λεπτό, αυτή τη φορά με τον Αουάρ.

Ωστόσο στη συνέχεια, χαλάρωσαν οι Λυωναί και το πλήρωσαν. Καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή. Πρώτα μείωσε στο 81ο λεπτό ο Ατάλ, στο 85ο λεπτό ισοφάρισε ο Νταλό, μετά από εκτέλεση πέλαντι και το τελικό 3-2 σημείωσε ο Γκεσάν στο 93ο λεπτό. Έτσι η ομάδα τη Νίκαια, έφτασε σε αυτή τη μεγάλη νίκη και πανηγυρίστηκε θεόντως.

Έτσι οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ολική ανατροπή, με αποτέλεσμα, να βρεθούν στη προνομιούχο τριάδα της κατάταξης. Ενώ οι φιλοξενούμενοι με αυτή την ήττα, βρίσκονται στην 8η θέση της κατάταξης.