You are currently viewing Νις: Πέρασε εύκολα, από την έδρα της Μπρεστ!

Η Νις ήταν εντυπωσιακή στην έδρα της Μπρεστ, αφού επικράτησε με 0-3. Και ανέβηκε  στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νις παρά που αγωνίσθηκε από το 20 με παίκτη λιγότερο, λόγω κόκκινης κάρτας, όπου αντίκρισε ο Σνιντέρλεν. Ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έτσι πέτυχε εύκολα το 0-3 με την Μπρεστ. Και κατάφερε να διευρύνει το αήττητο σερί στα 3 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά στον αγωνιστικό χώρο, αφού κατάφεραν και σκόραραν στο 13ο λεπτό με τον Ντόλμπεργκ. Ωστόσο γρήγορα άλλαξαν τα δεδομένα, αφού ο Σνέντερλεν αντίκρισε στο 20ο λεπτό την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Έτσι στη συνέχεια προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι αυτό το μομέντουμ που είχαν, με αποτέλεσμα να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν μπόρεσαν να διασπάσουν εύκολα τη πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα της ομάδας από την Νίκαια.

Για αυτό το λόγο παρέμεινε αυτό το 0-1 υπέρ της Νις, μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, λόγω των 10 παικτών που είχαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν εύκολα καταστάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν στο 79ο λεπτό το δεύτερο τέρμα με δράστη τον Ντελόρ και να κλειδώσουν την υπόθεση νίκης. Ενώ στις καθυστερήσεις βρήκαν άλλο ένα τέρμα, αυτή την φορά με σκόρερ τον Γκουιρί.