You are currently viewing Νίκησε και ελπίζει σε μία θέση στα μπαράζ η Φινλανδία!
Η Φινλανδία θριάμβευσε με 1-3 μέσα στην έδρα της Βοσνίας Ερζεγοβίνης. Και κράτησε στα χέρια της το εισιτήριο για τα μπαράζ.

Ήταν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με τους δύο αντιπάλους να τα δίνουν όλα για αυτή τη νίκη. Ωστόσο αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η Φινλανδία, όπου πέτυχε τη νίκη με 1-3 και πλέον στη τελευταία αγωνιστική, θα έχει το πάνω χέρι για τη δεύτερη ευκαιρία, ώστε να διεκδικήσει τη πρόκριση στα τελικά εν μέσω των μπαράζ για τη τελική φάση στο Μουντιάλ.

Οι Φινλανδοί μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς είχαν διάθεση να πιέσουν ψηλά την άμυνα των Βόσνιων και να δυσκολέψουν τη κυκλοφορία της μπάλας.

Έτσι αυτό το κατάφεραν, καθώς βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 29ο λεπτό με σκόρερ τον Φόλς. Στη συνέχεια όμως, και πιο συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό έμειναν με 10 παίκτες λόγω κόκκινης κάρτας που υπέστη ο Ραιτάλα.

Το πρώτο μέρος, έληξε με το 0-1 υπέρ των Φινλανδών και πήγαν με αυτό το μικρό προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με την ίδια διάθεση που είχαν και στο πρώτο. Αφού μόλις στο 51ο λεπτό πέτυχαν δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Λουντ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ στο 69ο λεπτό με δράστη τον Μενάλο.

Τέσσερα λεπτά μετά τη μείωση του σκορ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν βρουν και τρίτο τέρμα, με σκόρερ τον Οσονγκνέσι.

Έτσι παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα αυτό το αποτέλεσμα. Με τους Φινλανδούς, να φεύγουν με το μεγάλο διπλό από αυτή τη δύσκολη έδρα και να κρατάνε τη τύχη τους στα χέρια για τη κατάληψη της 2ης θέσης στον όμιλο.