You are currently viewing Νίκη Βόλου – Παναιτωλικός 0-1
Ο Παναιτωλικός απέδρασε με το διπλό 0-1 από την έδρα της Νίκης Βόλου. Και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Παναιτωλικός δέχθηκε πολύ μεγάλη πίεση από την ομάδα του Βόλου. Ωστόσο στη μοναδική ευκαιρία που έκαναν, πέτυχαν το γκολ, όπου έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι έφτασε στη πολύτιμη αυτή νίκη, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν προβάδισμα για τη Ρεβανς στο Αγρίνιο.

Οι Βολιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ήθελαν να πιέσουν την αντίπαλη εστία να δημιουργήσουν τις καταστάσεις για γκολ. Έτσι είχαν τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό με τον Κάσο, αλλά έπεσε απάνω στο πολύ καλό Ροντρίγκες, όπου την απέκρουσε.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, αφού από το 20’ και μετά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους προς την εστία του Μπάγιτς. Ωστόσο το γκολ ήρθε στο 44ο λεπτό με σκόρερ τον Ντουάρτε.

Έτσι οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος με το 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι, ώστε να βρουν το τέρμα με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσια Όμως δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις, καθώς ήταν πολύ καλά αμυντικά οι Αγρινιώτες και δεν τους άφησαν.

Από την άλλη οι παίκτες του Παναιτωλικού διαχειρίστηκε εξαιρετικά αυτό το υπέρ της αποτέλεσμα και το κράτησε μέχρι το τέλος. Έτσι έφυγαν με το διπλό και έγιναν τα απόλυτα αφεντικά για τη μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Αλιατίδης (65′ Βασιλείου), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κάσσος, Παναγιωτίδης (84′ Μπάλας), Μέτσε, Τσουκαλάς (87′ Μπόσιο), Βλαχομήτρος, Τζοβάρας, Τζιώρας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκες, Λούι, Βργκοτς (46′ Χουχούμης), Αντούνες, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας (46′ Μπακαδήμας), Ντουάρτε (84′ Φυτόπουλος), Χ. Μπελεβώνης (64′ Στ. Μπελεβώνης), Μεντόσα (84′ Μόρσεϊ), Βέργος.