You are currently viewing Νίκη τριάδας για την Ξάνθη!
Η Ξάνθη πέτυχε την εντός έδρας νίκη 2-1 με τον Ολυμπιακό Β. Και πάτησε τη πρώτη τριάδα στο βαθμολογικό πίνακα της Super League 2.

Η Ξάνθη σε αυτούς τους 5 εναπομείναντες αγώνες, θέλει πολύ να φτάσει σε 5 ισάριθμα νικηφόρα αποτελέσματα. Ώστε να ολοκληρώσει με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Super League 2. Έτσι σήμερα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Β κατάφερε και επικράτησε με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Αφού έψαξαν από νωρίς το γρήγορο γκολ, ώστε να ξεκλειδώσουν τα πόδια τους και στη πορεία να φτάσουν σε μία εύκολη επικράτηση. Έτσι το γκολ, ήρθε στο 44ο λεπτό με το Διαμαντόπουλο. Με το πρώτο μέρος, να λήγει με 1-0 υπέρ των Ακρίτων.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Και να μπουν στο παιχνίδι ενός καλού αποτελέσματος. Έτσι κατάφεραν και το βρήκαν στο 60ο λεπτό με τον Κανέ.

Ωστόσο στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν. Αφού άσκησαν μεγάλη πίεση στην άμυνα των φιλοξενούμενων και κατάφεραν να βρουν το δεύτερο τέρμα στο 80ο λεπτό με δράστη τον Κρητικό. Έτσι αυτό το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Με τους Ακρίτες να φτάνουν σε αυτή τη νίκη με αποτέλεσμα να πάρουν ψυχολογική τόνωση για τα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΞΑΝΘΗ: Τσομπανίδης, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Κρητικός (90’+3′ Δημητριάδας), Τζανακάκης, Δόρης, Διαμαντόπουλος (76′ Τσελεμπάκης), Ουνγιαλίδης, Τσέλιος, Αλί Μπαμπά (64′ Θυμιάνης), Φαζός (64′ Γκάβριτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Τζολάκης, Κίτσος, Καλογερόπουλος (29′ λ. τρ. Αποστολόπουλος), Κινκουέ, Μπαγκαλιάνης, Φαντιγκά, Ξενιτίδης, Κανέ, Κωστή, Μαρίνος, Μπα.